Brubeck, Hansard nebo Zappa. Výhradně nevánoční živáky každý týden na Vltavě

4. prosinec 2020

Programová řada Koncert bez hranic nabídne do konce roku směs kultovních i dosud nevydaných koncertních záznamů. Ve vysílání vždy v neděli od 20.00.

V prvním prosincovém Koncertu bez hranic oslavíme 100. výročí narození legendárního pianisty a skladatele Davea Brubecka poslechem záznamu vystoupení jeho kvarteta s barytonsaxofonistou Gerrym Mulliganem na Berlínských jazzových dnech v roce 1970.

Počátek sedmdesátých let plul v jazzové hudbě na vlně jistých trendů. Pokud média a kritika v té době přednostně věnovala pozornost akustickým kapelám, většinou šlo o nějaké netradiční, experimentální nebo free-jazzové sestavy. V tehdejším programu Berlínských jazzových dní bylo takových taháků hned několik, třeba Sun Ra nebo Charlie Mingus. „Měli nás za ‚sleeper combo‘ - uspávače hadů,“ vzpomínal Brubeck.

O to víc byli protagonisté večera mile překvapeni. Reakce publika byly ohromující a postupně gradovaly. Brubeckovo kvarteto odehrálo za nadšených ovací dva sety a publikum je nechtělo pustit z pódia. Patnáctiminutový bouřlivý potlesk, pískot a dupot diváků nakonec přesvědčily i stage manažery a nechali umělce odehrát ještě 3 přídavky. Koncert skončil oproti plánům ve tři ráno, diváci už dávno opustili své sedačky a obklopili své hrdiny na pódiu, jak nejtěsněji to šlo.

KONCERTY BEZ HRANIC
neděle 20:00

  • 15. 11. Nick Cave: Idiot Prayer – Live Concert at Alexandra Palace
  • 22. 11. B.B. King – Live in Cook County Jail, The Rolling Stones – Get Yer Ya-Ya’s Out! a The Who – Live at Leeds
  • 29. 11. Somi komorní i spektakulární
  • 6. 12. Dave Brubeck Trio & Gerry Mulligan – Live at the Berlin Philharmonie
  • 13. 12. Glen Hansard a Graham Nash – Rudolstadt Festival Highlights
  • 20. 12. Mario Batkovic – Live at Le Guess Who, Céu & Band – Live at Ampere Club Munich
  • 27. 12. Frank Zappa – Zappa in New York

Silný hudební zážitek nabídnou následující týden také Glen Hansard a Graham Nash, člen folk-rockové superskupiny Crosby, Stills & Nash, na snímcích z festivalu v německém Rudolstadtu. Osmdesát let od narození Franka Zappy připomene letošní poslední vydání Koncertů bez hranic, v neděli 27. prosince.

Frank Zappa

autoři: Jan Mazura , zpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...