Broumov, České Budějovice, Brno a Liberec. Představujeme tuzemská města, která se pokusila stát hlavním městem kultury v roce 2028

3. leden 2023

Čtyři česká města Brno, Broumov, České Budějovice a Liberec se pokusila v loňském roce uspět v národním kole prestižní kandidatury na Evropské hlavní město kultury v roce 2028. Dvě ze čtveřice kandidujících měst byla v říjnu roku 2022 mezinárodní porotou „poslána do dalšího kola“ užší kandidatury. V rozhlasovém seriálu postupně všechny čtyři české kandidáty představíme. 

Předání Bid Booku Broumov 2028 v Praze

Evropské hlavní město kultury (EHMK) je jednou z nejvýznamnějších kulturních iniciativ v Evropě. S myšlenkou titulu přišla v roce 1985 řecká ministryně kultury Melina Mercouri. Jeho první ročník se na její počest uspořádal v Athénách v témže roce. V začátcích titul fungoval především jako oslava historických center s bohatým kulturním životem favorizující historické evropské metropole. V poslední době se však hostitelskými městy často stávají i ta menší, pod 100 tisíc obyvatel. a EHMK je pro ně způsob, jak posílit kulturu, stmelit městské komunity, navázat mezikulturní dialog a nová partnerství, domácí i zahraniční na úrovni jednotlivců i měst.

Police Symphony Orchestra v Broumovském klášteře

V České republice v minulých letech titul EHMK v roce 2000 obdržela Praha a v roce 2015 Plzeň. V roce 2028 bude Česká republika spolu s Francií evropské hlavní město kultury hostit znovu. Mezinárodní komise v loni v říjnu doporučila k postupu dvě kandidátská města – Broumov a České Budějovice.  

V rozhlasovém seriálu blíže představíme všechny čtyři kandidáty – jejich, ideje, vize i problémy a překážky.

autor: David Hamr
Spustit audio

Související