Bret Harte: Chlap k ničemu. Humorný příběh z dob osidlování Divokého západu

14. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kovbojský klobouk, písek (ilustrační foto)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Pavel Soukup čte povídku Breta Hartea, klasika prózy amerického Středozápadu. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Pavel Soukup
Připravila: Jiřina Tejkalová
Překlad: A. J. Šťastný
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: v roce 2014

Francis Brett Harte (1836–1902) svým dílem podnítil využívání regionálních zvláštností v americké literatuře. Jeho životopis je biografií typického Američana. Vzdělával se sám rozsáhlou četbou, zvláště knih Charlese Dickense. V Kalifornii zamířil do oblasti zlatých dolů a zde se živil jako zlatokop nebo jako ozbrojený průvodce dostavníku. Později se stal sazečem a v lokálních novinách začal publikovat své první povídky, neboť krátký pobyt v divočině mu posloužil jako literární inspirace. Roku 1857 se usídlil v San Francisku, kde redigoval měsíčník The Overland Monthly, kolem kterého se soustředila skupina spisovatelů, mezi nimiž byl například také Mark Twain.

Hartovy povídky a novely z dob pionýrského osidlování amerického západu, z nichž mnohé lze z dnešního hlediska zařadit do kategorie westernu, měly mezi čtenáři okamžitý a veliký úspěch. Popisují v té době zcela nové prostředí kalifornských zlatokopů, využívají místního dialektu a vyznačují se humorem i sentimentalitou vyprávění, protože často zobrazují drsné mužné hrdiny se srdcem ze zlata. Jejich autor se však časem začal opakovat, a tak byl z finančních důvodů nucen udělat diplomatickou kariéru, přijal úřad amerického konzula v německém Krefeldu, v letech 1880–1885 ve skotském Glasgowě a poté se natrvalo usídlil v Londýně, kde až do své smrti pokračoval v literární činnosti.

autoři: Jiřina Tejkalová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio