Bret Harte: Chlap k ničemu

03465079.jpeg

Povídku klasika prózy amerického Středozápadu čte Pavel Soukup.

Poslouchejte na Vltavě 15. února 2016 v 9:30. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do neděle 21. února 2016.


Francis Brett Harte svým dílem podnítil využívání regionálních zvláštností v americké literatuře. Jeho životopis je biografií typického Američana. Vzdělával se sám rozsáhlou četbou, zvláště knih Charlese Dickense. V Kalifornii zamířil do oblasti zlatých dolů a zde se živil jako zlatokop nebo jako ozbrojený průvodce dostavníku. Stal se později sazečem a v lokálních novinách začal publikovat své první povídky, neboť krátký pobyt v divočině mu posloužil jako literární inspirace. Roku 1857 se usídlil v San Francisku, kde v letech 1868 až 1870 redigoval měsíčník The Overland Monthly, kolem kterého se soustředila skupina spisovatelů, mezi kterými byl například také Mark Twain.

Hartovy povídky a novely z dob pionýrského osidlování amerického západu, z nichž mnohé lze z dnešního hlediska zařadit do kategorie westernu, měly mezi čtenáři okamžitý a veliký úspěch. Popisují v té době zcela nové prostředí kalifornských zlatokopů, využívají místního dialektu a vyznačují se humorem i sentimentalitou vyprávění, protože často zobrazují drsné mužné hrdiny se srdcem ze zlata.

Jejich autor se však časem začal opakovat, a tak byl z finančních důvodů nucen udělat diplomatickou kariéru, přijal úřad amerického konzula v německém Krefeldu, v letech 1880-1885 ve skotském Glasgowě, poté se natrvalo usídlil v Londýně, kde až do své smrti pokračoval ve své literární činnosti.

03405891.jpeg

Čte: Pavel Soukup

Autor: Bret Harte Překlad: A. J. Šťastný Připravila: Jiřina TejkalováRežie: Ivan Chrz

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby