Bratři Vladimír a Michal Dlouzí v norské komedii Chvála bláznovství

3. listopad 2012

Elling a Kjell Bjarne jsou regulérní cvoci. Navíc cvoci, kteří na první pohled nejsou zrovna k pomilování. Jednoho dne vycházejí společně z bran psychiatrické léčebny, pěvně rozhodnutí vést normální život... Hru vysíláme ze záznamu představení v divadle Kalich, v němž herecky excelovali Vladimír a Michal Dlouhý. Režii měla Hana Kofránková.

Hra Chvála bláznovství vznikla podle jedné části populární trilogie, v níž norský autor neodolatelně popisuje bláznivé příhody Ellinga, jemného intelektuála s básnickými sklony, který se po smrti matky ocitá s psychiatrickou diagnózou v léčebně pro duševně choré. Tady potkává hromotluka Kjella. Nesourodé přátelství spojuje jedno společné téma: ženy. Rozprávěním o nich tráví oba dlouhé hodiny.

Po odvysílání najdete inscenaci k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.

Autor literární předlohy Ingvar Ambjornsen zaujímá svou nekonvenční a do značné míry autobiografickou tvorbou v norském literárním světě zvláštní místo. Román Bílí negři (1986) zasadil do prostředí narkomanů, rockerů a sociálních ztroskotanců, ale oproti očekáváním ho vypráví uhlazeným jazykem a s jemným humorem. Mezi norskými čtenáři se tato kniha stala kultovní. Velmi úspěšná byla i trilogie o Ellingovi. Hra (dramatizace Axel Hellstenius) vznikla podle její poslední části v níž se jemný intelektuál s básnickými sklony Elling po smrti matky ocitá s psychiatrickou diagnózou v léčebně pro duševně choré. Tady potkává hromotluka Kjella. Nesourodé přátelství spojuje jedno společné téma: ženy. Rozprávěním o nich tráví oba dlouhé hodiny. Jednoho dne se však brány ústavu otevírají a oba se pokoušejí vést normální život.

autor: Hynek Pekárek
Spustit audio