Botanická zahrada s geniem loci. Učil zde Albert Einstein, část skleníků vybombardovali spojenci

Botanická zahrada s geniem loci: V zimě i ve vedru, práce zahradníků je náročná

Sehnat opravdu kvalitního zahradníka není podle ředitele zahrady Ladislava Pavlaty vůbec snadné. „Zájemců je hodně, ale najít někoho, kdo je šikovný, něco o rostlinách ví, není to jen nadšenec a také mu nezáleží na tom, jaké je počasí, to je docela problém. Samozřejmě, když se musíte starat o zahradu, nemůžete se na počasí ohlížet. Třeba když je zima, kolem nuly, musíte stejně jít a venku pracovat.“

V zahradě pracuje víceméně stálý ansámbl třinácti zahradníků. Většina z nich jsou takříkajíc srdcaři. „O tuto zahradu je nutné pečovat skutečně 365 dní v roce. Víkend nebo vánoční prázdniny tady nefungují. Když je sezóna, když je veliké sucho, není jiné cesty než se o ty rostliny postarat,“ říká odborný kurátor Lubomír Hrouda, podle kterého tady práce zahradníka není vůbec jednoduchá. Na druhou stranu jsou k sobě podle něj pracovníci kolegiální a navzájem si se svými úseky vypomáhají.

Po celou dobu existence zahrady se v ní rostliny zalévaly ručně. Před třemi lety se povedlo vybudovat automatické závlahy, které obstarají asi osmdesát procent zálivky.

autor: Kateřina Havránková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?