Botanická zahrada s geniem loci. Učil zde Albert Einstein, část skleníků vybombardovali spojenci

Botanická zahrada s geniem loci: V zimě i ve vedru, práce zahradníků je náročná

Sehnat opravdu kvalitního zahradníka není podle ředitele zahrady Ladislava Pavlaty vůbec snadné. „Zájemců je hodně, ale najít někoho, kdo je šikovný, něco o rostlinách ví, není to jen nadšenec a také mu nezáleží na tom, jaké je počasí, to je docela problém. Samozřejmě, když se musíte starat o zahradu, nemůžete se na počasí ohlížet. Třeba když je zima, kolem nuly, musíte stejně jít a venku pracovat.“

V zahradě pracuje víceméně stálý ansámbl třinácti zahradníků. Většina z nich jsou takříkajíc srdcaři. „O tuto zahradu je nutné pečovat skutečně 365 dní v roce. Víkend nebo vánoční prázdniny tady nefungují. Když je sezóna, když je veliké sucho, není jiné cesty než se o ty rostliny postarat,“ říká odborný kurátor Lubomír Hrouda, podle kterého tady práce zahradníka není vůbec jednoduchá. Na druhou stranu jsou k sobě podle něj pracovníci kolegiální a navzájem si se svými úseky vypomáhají.

Po celou dobu existence zahrady se v ní rostliny zalévaly ručně. Před třemi lety se povedlo vybudovat automatické závlahy, které obstarají asi osmdesát procent zálivky.

Spustit audio