BORAH BERGMAN: Meditations for Piano, First Meeting with Roscoe Mitchell

00180280.jpeg

Jazzová snídaně určitě potěší hlavně příznivce meditační hudby a klavíristické virtuozity. Vybral jsem totiž album Meditations for Piano od amerického pianisty Borah Bergmana, který zanedlouho vystoupí v Praze na jazzově-improvizačním festivalu FreeTime 2004.

Borah Bergman, narozený 13. prosince roku 1933 v newyorském Brooklynu, je ve svých sedmdesáti letech unikátním zjevem freejazzové scény. Muzikanti i publicisté obdivují především neuvěřitelnou koordinaci jeho levé a pravé ruky, nebo možná spíš jejich vzájemnou nezávislost při hře na klavír. Zatímco v rozmezí let 1975-1992 vyšlo Bergmanovi pouze pět alb, v následujícím desetiletí se četnost vydávání jeho nahrávek takřka zdvojnásobila. Velkou část z nich přitom tvoří záznamy prvního vzájemného setkání zúčastněných hudebníků, jako třeba v případě duetů s bubeníky Andrew Cyrillem a Hamidem Drakem nebo se saxofonistou Art Ensemble of Chicago Roscoe Mitchellem. Jedním z nejnovějších alb Borah Bergmana jsou právě sólové Meditace pro piano, které dnes uslyšíte. V roce 2003 je vydal v edici Radikální židovské kultury americký saxofonista a skladatel John Zorn, respektive jeho label Tzadik. CD obsahuje sedm pianistových kompozic s názvy Mediation 1-7, natočených loni v únoru v newyorském studiu Hit Factory. Bergman je věnoval svému dědečkovi, Cantoru Josephu Meir Pergamenickovi.

00180281.gif

A jelikož sedm Bergmanových meditací pro piano, trvajících od jedné a půl do sedmi a třičtvrtě minuty nedá dohromady víc než 47 minut a Jazzová snídaně má těchto časových jednotek takřka sedmdesát, můžu vám ještě jednou připomenout účast Borah Bergmana na Festivalu FreeTime Praha 2004 od 20. do 22. února ve Vinohradském kavárenském divadle a jeho společný koncert s britským saxofonistou Georgem Haslamem 24. února ve Švandově divadle. Všechny potřebné odkazy a také playlist tohoto pořadu můžete najít na webové adrese vltava.cro.cz pod Jazzovou snídaní v sekci naše pořady.

00180282.jpeg

Ve zbývajících minutách může dojít ještě na jedno ze zmiňovaných prvních setkání Borah Bergmana s jeho kolegy - improvizátory. Nahrávka se zakladatelem Chicagského uměleckého souboru Roscoe Mitchellem z roku 1994 vyšla na značce Knitting Factory přímo pod názvem First Meeting a Vy z ní dnes můžete slyšet titulní osmnáctiminutovou improvizaci. Takže až se kolem Vás kromě Bergmanových klavírních meditací začnou ozývat další nepředvídatelné zvuky, může to být třeba Roscoe Mitchell s altkou nebo sopránsaxofonem. Přejeme Vám příjemné Probouzení :-)

Meditation 1 (3.08) Meditation 2 (12.46) Meditation 3 (7.04) Meditation 4 (7.29) Meditation 5 (7.24) Meditation 6 (6.53) Meditation 7 (1.34) Autor a interpret: Borah Bergman, piano. Tzadik 2003, USA First Meeting (18.02) Autoři i interpreti: Borah Bergman, piano, Roscoe Mitchell, alt a sopránsaxofon. Knitting Factory Works 1995, USA

Album Meditations for Piano od amerického klavíristy Borah Bergmana bylo vydané v loňském roce na značce Tzadik. Bergman vystoupí zanedlouho v Praze na festivalu FreeTime 2004, který proběhne od 20. do 24. února. V závěru pořadu, který pro Český rozhlas 3 - Vltava připravil Miloš Latislav, zazněla ještě společná improvizace Borah Bergmana se saxofonistou Roscoe Mitchellem, nazvaná First Meeting a vydaná v roce 1995 na stejnojmenném albu. Příště: Jazzové kraje 17.2.2004 George Haslam Goes To CzechLand Jazzová snídaně 6. 3. 2004 Christophe Schweizer: Full Circle Rainbow: Dual Orbit (2003)