Bohuš Balajka: Jak táhla mračna

03542813.jpeg

V roli „knížete básníků“ Pavel Soukup, jako Sofie Podlipská účinkuje Jaroslava Adamová. On-line do středy 13. ledna 2016.

Poslouchejte na Vltavě 7. ledna 2016 ve 20:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do středy 13. ledna 2016.


V roce 1885 vyšla sbírka Jaroslava Vrchlického s titulem Jak táhla mračna. Bohuš Balajka o ní ve své monografii věnované Vrchlickému poznamenává, že právě v této době si Vrchlický počíná uvědomovat, že společnost, které svým uměním slouží, jej nechápe a chápat nechce, že je pro ni jen jakýmsi pozlátkem.

Prozaik, literární historik a kritik Bohuš Balajka (1923-1994) získal doktorát slovanské filologie na Univerzitě Karlově v Praze. Navštěvoval přednášky profesora Václava Černého, který ho označil za jednoho ze svých nejnadanějších žáků. Pracoval jako redaktor ve Státním pedagogickém nakladatelství. Je autorem monografie o Jaroslavu Vrchlickém (1979), napsal například Nástin dějin starší české literatury (1955) nebo Přehledné dějiny literatury: Dějiny české literatury s přehledem vývojových tendencí světové literatury do devadesátých let 19. století (třetí, upravené vydání 1995)

02458804.jpeg

Je autorem rozhlasové hry o Jaroslavu Vrchlickém Jak táhla mračna (1986) a vzpomínkové prózy na dětství na Valašsku Už se tam nevrátím (1997). V roce 1998 vyšel jeho román o Václavu IV. a Janu z Jenštejna pod názvem Mezi trůnem a oltářem. V rukopise zůstala jeho monografie o Juliu Zeyerovi.


Osoby a obsazení: Jaroslav Vrchlický, (Pavel Soukup), Bedřich Frída, jeho bratr (Vlastimil Fišar), Sofie Podlipská (Jaroslava Adamová), Ludmila - Mimi, její dcera a žena Vrchlického (Milena Steinmasslová), Julius Zeyer (Vladimír Ráž), J. V. Sládek (Ladislav Mrkvička) a prof. Thomayer (Jiří Holý)

Autor: Bohuš Balajka Dramaturgie: Hynek PekárekHudba: Lukáš MatoušekRežie: Josef Melč

Natočeno v roce 1987.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby