Bohumil Hrabal: Pábitelé

Bohumil Hrabal (1988)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bohumil Hrabal (1988)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Dokážou přežít pády hlavou na beton i srp zaseknutý v lebce – Pábitelé. Povídkou ze sbírky Automat svět si připomínáme významného spisovatele, který zemřel právě před 20 lety. On-line k poslechu do čtvrtka 9. února 2017.

Dnes (3. února) je to přesně dvacet let, co zemřela jedna z nejvýraznějších osobností české literatury. Bohumil Hrabal byl Brňan. Na Moravě ho zplodila pomocná účetní v městském pivovaru v Polné Marie Kiliánová a důstojník rakouské armády Bohumil Blecha. Ten ovšem nebyl příliš vzorným otcem a ke svému synovi se nehlásil. Až o několik let později tak malý Bohumil přijal i jméno muže, za kterého se jeho matka provdala – stal se z něj Hrabal.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Reálku málem nedokončil, protože několikrát propadl, pak se ale pustil do studia Právnické fakulty. Na Univerzitě Karlově navíc navštěvoval také kurzy umění, filozofie a literatury. Okupace a válka mu zkomplikovaly životní cestu, a tak dlouho pracoval kupříkladu jako železniční dělník a výpravčí, což se bohatě odrazilo i v jeho literární tvorbě.

Ve všech svých textech ostatně hodně čerpal z vlastních zkušeností i z toho, co slýchával kolem sebe. Ještě předtím, než se v roce 1963 stal spisovatelem z povolání, bylo tedy všem jeho čtenářům jasné, že mají tu čest s výsostným glosátorem těch nejběžnějších lidských pohnutek a historek. Bohumil Hrabal vždy dokázal vyhmátnout to dobře známé lidství a zároveň stvořit nezapomenutelné figurky. Začal jim říkat Pábitelé a tento výraz se udržel natolik, že ho dnes najdeme třeba i v internetovém Slovníku cizích slov.

Stejně pojmenoval i povídku, kterou dnes přinášíme jako připomínku tohoto významného autora. I v ní popsal řádku roztodivných postaviček, z nich některé dokážou přežít pády hlavou na beton i srp zaseknutý v lebce. A o tom všem navíc také krásně vyprávějí. Tak, jak to uměl jen Bohumil Hrabal.


Účinkuje: Michal Pavlata

Autor: Bohumil HrabalRežie: Petr Adler

Natočeno v roce 1993.

Čtěte také

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura