Bohumil Hrabal: Ostře sledované vlaky. Slavná novela, podle které vznikl Menzelův oscarový film

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky. Josef Somr (Hubička) a Václav Neckář jako železničářský elév Miloš Hrma

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Před pár týdny nás navždy opustil oscarový režisér Jiří Menzel. Významné filmové ocenění získal za snímek Ostře sledované vlaky, titul, který s ním bude navždy neodmyslitelně spjatý. Hrabalovu novelu, která se stala jeho předlohou, teď přinášíme také ve vltavské Četbě na pokračování. Účinkuje Jaroslav Plesl. Poslouchejte on-line po dobu dvou týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Jaroslav Plesl
Připravil: Jiří Vondráček
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno: v roce 2015
Hudební spolupráce: Tomáš Pergl

Ostře sledované vlaky jsou čtvrtou oficiálně vydanou knihou prozaika Bohumila Hrabala (1914–1997). Jejím základem se stala Hrabalova „existenciální povídka“ Kain z roku 1949, v níž autor dle vlastních slov vyjádřil své „trauma lásky se sebevraždou“ pod silným vlivem Goethova Utrpení mladého Werthera. V menší míře jsou v textu zakomponovány i motivy z povídky Fádní stanice (pravděpodobně z roku 1953).

Novela představuje v Hrabalově tvorbě jisté vybočení – na rozdíl od předchozích textů, které se svou poetikou vzpíraly žánrovému zařazení, je pokusem o klasickou novelu s pevným epickým jádrem.

Režisér Jiří Menzel, představitel hlavní role Václav Neckář a kameraman Jaromír Šofr při natáčení filmu Ostře sledované vlaky

Příběh se odehrává na malé železniční stanici ve středních Čechách za protektorátu v únoru roku 1945. Předobrazem je stanice Kostomlaty nad Labem, kde Bohumil Hrabal působil. Vypravěčem i hlavní postavou je mladý chlapec Miloš Hrma, který se zaškoluje na výpravčího. Malé privátní osudy Miloše i osudy dalších postav ovlivňují a určují dramatické události války. Miloš umírá ve chvíli, kdy překonal problémy s láskou, kvůli nimž se pokusil v minulosti o sebevraždu, a kdy se i hrdinským činem osvědčí jako muž. Zde se autor inspiroval skutečnou událostí z období okupace, kdy partyzáni vyhodili do povětří německý muniční vlak nedaleko stanice Stratov.

Jiří Menzel

Podle novely natočil Jiří Menzel stejnojmenný film (1966), který získal v roce 1968 Oscara, cenu Americké filmové akademie.

autoři: Jiří Vondráček , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související