Bohumil Hrabal: Obsluhoval jsem anglického krále. Příběh Jana Dítěte, malého pikolíka, který jde za svým snem

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bohumil Hrabal: Obsluhoval jsem anglického krále

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Ladislav Mrkvička čte ze slavné novely Bohumila Hrabala, jež na pozadí osudů „malého českého člověka“ naprosto originálním způsobem zachycuje dramatické události a politické zvraty v moderních dějinách našeho národa. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Ladislav Mrkvička
Připravil: Jiří Červenka
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: v roce 2004

Jan Dítě, vypravěč a zároveň hrdina románu, trpí komplexem kvůli svému malému vzrůstu. Zažil prvorepublikový rozmach a sebevědomí české společnosti, stejně jako její pád v období okupace i pokoření v době nástupu komunismu. Celý život se snaží přizpůsobit a uspět. Touží po bohatství a uznání ve své profesi, po milující ženě – ale dostává se mu jich jen nakrátko. Velké dějiny jeho štěstí vždy rázně smetou, aby nakonec po všem, co viděl, slyšel a poznal, našel jistotu ve svém srdci a samotě.

Čtěte také

Román, který Bohumil Hrabal napsal v roce 1971, se oficiálního vydání dočkal až na podzim roku 1989. Próza je v původním textu opatřena paradoxním podtitulem „povídky“ a má pět kapitol – Sklenice grenadýny, Hotel Tichota, Obsluhoval jsem anglického krále, A hlavu jsem už nenašel a Kterak jsem se stal milionářem. S Hrabalovými vzpomínkovými texty (Postřižiny, Městečko, kde se zastavil čas) nebo pábitelskými povídkami a novelami ze 60. let ji spojuje explozivní vypravěč, který vrství podrobné líčení, jako by chtěl adresáta zahltit slovy a obrazy. Románová forma vedla autora ke složitějšímu syžetu se zřetelnou chronologií, četné pasáže se vyznačují lyrickým líčením idylických časů vzpomínek.

Rozhlasová nahrávka v režii Markéty Jahodové vznikla v roce 2004, dva roky před uvedením filmové adaptace Jiřího Menzela.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...