Bohumil Hrabal: Něžný barbar. Premiéra vzpomínkového vyprávění o výtvarníku Vladimíru Boudníkovi

Bohumil Hrabal vzpomínal na grafika a malíře Vladimíra Boudníka asi pět let po přítelově smrti. Hrabalovo vyprávění je nesentimentální, na výjimečného výtvarníka vzpomíná jako na mimořádnou a složitou osobnost. Esejistické pasáže se střídají s historkami ze života někdejší libeňské skupiny bohémů. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Igor Bareš
Připravil: Petr Turek
Režie: Vlado Rusko
Premiéra: 17. 3. 2024

Kromě zakladatele explosionalismu a vynálezce tzv. aktivní grafiky Boudníka a vypravěče Hrabala se v textu nejčastěji vyskytuje jméno básníka a filozofa Egona Bondyho. Kniha je zároveň svědectvím o tvořivé vrstvě poválečné umělecké generace „něžných barbarů“, vitálních, excentrických a svobodomyslných tvůrců.

Prozaik a esejista Bohumil Hrabal datoval svůj text s názvem Něžný barbar pro samizdatovou edici Petlice „podzim 1973“. Z tehdy používaného svérázného „anticopyrightu“ na rubu titulního listu vyplývá, že jde o opis z roku 1974: „Výslovný zákaz dalšího opisování rukopisu. 1974.“ Obezřetná formulace měla chránit autory před případnými represemi pro porušování tiskového zákona, klasifikujícího tehdy tiskovinu jako nelegální, byla-li rozmnožena ve více exemplářích, než bylo nutné pro tzv. vlastní potřebu.

Text vyšel poté ještě v roce 1975 v rovněž samizdatové edici Expedice, první knižní vydání pochází z exilového nakladatelství Index (Kolín nad Rýnem, zde s názvem Něžní barbaři). První oficiální vydání v autorově vlasti je z roku 1990 (nakladatelství Odeon, Praha).

autor: tur
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.