Bogdan Suceavă: Pozdravy z Prahy. Když se rumunská současnost prolíná s mystikou rudolfínské Prahy

19. říjen 2021

Marek Němec čte povídku současného rumunského autora Bogdana Suceavy. Hlavní hrdina a vypravěč v ní od přítomnosti utíká do relativně vzdálené historie a spojuje svůj osud s osobností rudolfínského astronoma a alchymisty Tycha Braha. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Marek Němec
Připravila: Alena Zemančíková
Překlad: Jiří Našinec
Režie: Vít Vencl
Natočeno: v roce 2015

Bogdan Suceavă (nar. 1969) vystudoval matematiku v Bukurešti a v USA a dnes působí jako docent Kalifornské státní univerzity ve Fullertownu: jako by emigrace a exil byly rumunským spisovatelům osudem. Napsal několik básnických sbírek i prozaických knih. Patří mezi nejpřekládanější autory své generace. V češtině vyšel jeho román S bubnem na zajíce chodil, za který Jiří Našinec získal cenu Josefa Jungmanna za překlad.

Autorovo matematické založení je patrné i z povídky Pozdravy z Prahy. Jednou z jejích postav je rudolfinský astronom Tycho de Brahe, o němž vypravěč vykládá spolužačce na univerzitě v Bukurešti, v chudém pokoji uprostřed zdevastovaného postsocialistického města. Povídka má zvláštní mystiku a poezii, které patří k moderní rumunské literatuře podobně jako vědomí absurdity.

Spustit audio