Bödvar Gudmundsson: Co je platné prosit Bohuděje? Tajemná povídka islandského spisovatele

31. červenec 2022

„Teď už si nepamatuju, kdy začalo v základech světa praskat. Ani si přesně nevzpomínám, kdy se svět zhroutil. Ale měla jsem pět sourozenců a sama jsem byla nejstarší. Bylo mou povinností je hlídat...“ Vilma Cibulková čte tajemnou povídku islandského spisovatele. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Vilma Cibulková
Připravila: Vladimíra Bezdíčková
Překlad: David Šimeček
Režie: Vlado Rusko
Premiéra: 18. 7. 2021

Islandský spisovatel Bödvar Gudmundsson (1939 ) studoval kromě rodné země také v Německu a Francii. V současné době žije v Dánsku a věnuje se psaní. Je autorem řady básnických sbírek, dramat, povídek i dětské literatury. Nejznámější jsou jeho romány Domov větrů (1995), a na něj navazující Strom života (1996), které vypravují o vystěhovalectví Islanďanů do Ameriky. Za druhý z nich obdržel v roce 1997 Islandskou literární cenu. Přeložil také řadu literárních děl do islandštiny, mimo jiné díla Heinricha Bölla, Roalda Dahla, Michaela Endeho a Astrid Lindgrenové.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová