Blues z Ameriky i Afriky v Sedmém nebi Petra Dorůžky

6. červen 2025

Žádný jiný hudební termín není tak často užívaný, ale přitom tak mnohoznačný jako blues. Jeho kořeny leží zčásti v Africe, zčásti v evropské kultuře. Mohou to být křehké písně s akustickou kytarou právě tak jako hlasitá, elektricky zesílená hudba městských klubů. Blues označuje i hořkosladké rozpoložení lidské mysli a v přeneseném smyslu se používá i pro pocitově spřízněné žánry jiných kultur.

Uslyšíme klasiky, jako je Hohn Lee Hooker či Taj Mahal, Afričany Sambu Tourého i Harouna Samaku a pro srovnání i Louise Armstronga ze strhujícího koncertu z roku 1952 v divadle v Lausanne ve Švýcarsku.

Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.