Blues v lese počtvrté

18. duben 2003

Z řevnického festivalu Blues v lese se bezpochyb stala již tradice. Původně vcelku nenápadný dvoudenní, finančně trativý dýchánek pro hrst kamarádů, spřízněnců a kolemjdoucích, se během dvou let vypracoval na největší hudební událost, kterou Řevnice mohou pamatovat. Loňský ročník, čítající dvě velká pódia nad davy zaplněnou loukou či lavičkami amfiteátru, přidružené filmové projekce a nespočet přidružených atrakcí, které zvýšily ruch v celém městečku, jistě, alespoň co do návštěvnosti, překonal i dříve poměrně atraktivní, bigbítověji laděný Řev Řevnice.

Tento rok, tedy opět první červnový víkend (6-8.6.2003), pořadatelé z agentury Joe's Garage očekávají podobně vysokou návštěvnost, rozhodnutí, jestli se počet pódií ustálí na loňských dvou, nebo - což je organizačně jistě stravitelnější - vše zastoupí to hlavní v amfiteátru, si nechávají na poslední chvíli, dle reálného zájmu diváků. Programově se, ač to od prvního pohledu nemusí být znatelné, festival od loňska ještě o kus vypracoval, dramaturgický plán se drží zásady "kvality ve prospěch komerce". Za vše mluví jméno hlavní hvězdy bluesového víkendu - pofiderní místo loňského mistra zábavy Edgara Wintera letos vystřídá legenda respektovaná v mnohem širších kruzích, "bílý muzikant z bohaté rodiny, který boří mezi lidmi obecně rozšířený předsudek, že blues je výhradně hudba porobených černých sběračů bavlny..." - představitel akustického blues John Hammond.

Blues v lese

Vybírat z programu každého dne jednotlivá jména musí být zákonitě nespravedlivé k těm druhým; snad by se hodilo jen letmo připomenout, že každý ze tří dnů se dívá na blues z trochu jiného úhlu. Páteční večer patří jeho modernějším, případně velmi odvozeným formám, dominovat budou Britové The Dhol Foundation, mísící "tradiční zvuk pandžábské bhangra music s prvky moderní elektronické dance music" či bělehradská zpěvačka Ana Popovic, sobota je, v čele se zmiňovaným Johnem Hammondem, pojata o něco "dvanáctkovitěji" - a to ať ve směru Hot And Sweet Orchestru Jiřího Suchého nebo rockověji laděného Popa Chubyho, neděle, aneb den odpočinkový, proběhne v akustickém ražení - jména Roberta Křesťana, Jana Spáleného, nebo, a na ty jsou pořadatelé obzvláště hrdí, na festivalech zcela ojedinělých bratří Ebenů, mluví sama za sebe.

Pojem blues se na první červnové volné dny promění v řevnickém amfiteátru v něco slovy jen těžko definovatelného, přesto od základu zcela jasného a zřetelného. Každý, kdo Řevnice navštívil již minulé roky ví, že blues je více pocit, společný životní styl, pohled na svět, než jasně daný muzikantský systém. Cestou blues, tedy podtitulem Blues v lese IV., pořadatelé chtějí ukázat, že "blues nemusí být jen smutná nálada přicházející odněkud z hlouby osamělé a ztrápené duše, nýbrž také veselá, jiskřivá a uchvacující radost na straně muzikantů i posluchačů".

Vstupenky lze zakoupit v různých časových kombinacích, nejvýhodněji v síti Ticketstream, až polovina z ceny se dá ušetřit včasnou koupí v předprodeji.

autor: Hynek Just
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.