Blanka Kulínská, sbormistryně

03411853.jpeg

Paní Blanka Kulínská letos oslavila významné životní jubileum – a Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu si své 70tiny připomene v září. Poslechněte si názory osobnosti, která výchově dětí k hudbě zasvětila spoustu sil, času, práce, a která v ní stále nachází radost a životní smysl.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Několikrát jsem navštívila koncerty, kde suverénně vedla své dětské svěřence, ale teprve při Vánočním dni Euroradia, který jsem uváděla, a tudíž ho prožívala v zákulisí, jsem jí při dirigování mohla pohlédnout do tváře.

Byl to až dojemný okamžik. Ta oddanost hudbě, touha a snaha předat dětem energii, strhnout je, vyprovokovat k co nejkrásnějšímu zpěvu. Stála jsem jako přikovaná a říkala si: „Škoda, že jsem se s touto dámou nemohla v dětství potkávat“.

Dnes už vím, že všechny ty ódy z úst někdejších členů dětských pěveckých těles (za všechny připomeňme Martu Vančurovou, Jiřího Korna, Janu Koubkovou, Petra Jandu, Jaroslava Uhlíře, Lenku Dusilovou, Davida Kollera, Petra Maláska, Jana Čenského nebo Martina Kumžáka) nejsou zdvořilostními frázemi a prázdnými slovíčky.

Vím, že osobnost Blanky Kulínské dokáže děti významně posunout, inspirovat, dokáže jim odhalit horizonty dosud nepoznané, leckdy vzdálené a stěží dostupné, zároveň ovšem ví, jak mladé lidi na dlouhou a náročnou cestu připravit.

Archiv odvysílaných pořadů.