Biologové budou v Africe zkoumat komunikaci hlodavců

13. únor 2014

Biologové z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích odjíždějí koncem týdne do Etiopie, aby tam pokračovali ve svých výzkumech hlodavců zvaných hlodouni.

Hlodouni jsou zajímaví především způsobem dorozumívání: používají totiž tzv. seismickou komunikaci. Buší hlavou do stěn svého obydlí a prostřednictvím otřesů či vibrací půdy, které tak vyvolávají, si předávají informace.

Doktorka Ema Hrouzková a její kolegové už tento způsob signalizace zkoumali ve své laboratoři u několika hlodounů krtkovitých pocházejících z Tanzánie. Sledovaných zvířat bylo však příliš málo, než aby se z těchto pozorování daly vyvozovat nějaké definitivní a přesné závěry. Proto jihočeští biologové chtějí nové poznatky o signálech hlodounů získat přímo v jejich přirozeném prostředí, v Etiopii.

autoři: Jana Olivová , Karel Kratochvíl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.