Bezvadné svátky

21. prosinec 2005

Také si jako každoročně přejete prožít bezvadné svátky? Vždycky si to lidé přáli, nanejvýš někdo ze starších si postěžuje, že třeba během války nebylo tolik materiálních dober jako dnes. Ale vesměs vždy platila rovnice: Vánoce = láska = radost = pohoda. Jenže někdo může mít vzpomínky i jiné.

Třeba Maruška, jedináček ctižádostivých rodičů. A hlavně ctižádostivé mámy. Mámy, která tvrdí, že všechno bezvadně stihne, že nemá na sobě skvrnu nedokonalosti, v práci ani v domácnosti. A tahle Maruška na Štědrý den, když v kuchyni je všechno v největším ruchu, najednou upře oči na obraz nad pohovkou. Zdá se jí, že je na skle nějaká čára. A jen tak, aby něco řekla, poví o té čáře tátovi. Ten, protože netuší nic zlého, si řekne, že zůstala při čistění asi šmouha, a proto vyskočí na pohovku a začnou pomyslnou čáru utírat. Tu se ve dveřích objeví máma. Uštvaná, protože všechno musí být bezvadné. A teď by si někdo najednou dovolil nacházet na jejím úklidovém díle něco k opravování? Zděšený manžel couvá se slovy: "Když ona Maruška říkala."

A teď se nervozita tohoto i předešlých dnů i týdnů vybíjí na malé školačce. Na nevděčnici, která schválně upozorňuje tátu na chyby, která má radost, když zkazí Štědrý den! V kuchyni se začíná cosi pálit. I to zavinila Maruška! Všechno zavinila! A žádné dárky nebudou a žádný Ježíšek a dostane k večeři chleba a čaj, když je taková! Táta se pokouší vmísit do děje, ale po několika slovech se raději stahuje do pozadí. Zná svou nejdražší.

Maruška, která srdceryvně pláče, má v sobě přece také kus máminy povahy. Zmizí ve svém pokojíku a za chvíli hodí na stůl v slzách drobné balíčky, dárky, které připravila pro rodiče. Říká: "Vy mi tedy nedáte nic? Ale abyste věděli, já vám dárky dám, už teď hned si je vezměte!" Rozlícená matka smete dárky se stolu, protože o její hlouposti nestojí; ta malá připravila tu scénu schválně, aby zkazila Vánoce. Muž odchází, bouchne dveřmi. A máma začne hystericky vykřikovat, že šel jistě na pivo. Na Štědrý den! A také tohle zavinila ta protivná holka, která se pořád plete do něčeho, po čem jí vůbec nic není.

Ponechám na vaši fantazii dokončení příběhu: zda stromeček a dárky byly anebo ne, jak se věc vyřešila a vůbec - co bylo dál. Možná Vám to něco připomnělo. Pro mnohé naše současníky jsou totiž každé svátky jen perfektním vyvrcholením dlouhých a vyčerpávajících příprav. Běda, když pak nejde vše podle připraveného scénáře!

Maminka malé Marušky nebyla zlá. Jen příliš ctižádostivá. Chtěla mít všechno perfektní, anebo raději nic. Zapomněla, že perfektní musí být o každých svátcích především láska!

autor: Prokop Siostrzonek
Spustit audio