Bez Funkeho by česká fotografie vypadala jinak...Uplynulo 75 let od smrti průkopníka moderní fotografie 20. století

30. květen 2020

V pořadu se především věnujeme kolínskému sepětí jeho života a tvorby. Poslouchejte online po dobu jednoho týdne po odvysílání. 

V prvním pořadu Motocykl Torpedo na severním pólu a šněrovačky od Kafků, z továrny strýce autora Zámku a Procesu posledního vydání Víkendové přílohy v měsíci květnu navštívíme Kolín. S Ladislavem Jouzou projdeme v Regionálním muzeu na výstavu Kolín – český Manchester věnované půldruhému století tamního průmyslu. A právě průmyslové objekty se stanou námětem oblíbeným námětem kolínských fotografů: Josefa Sudka, Eugena Wiškovského a Jaromíra Funkeho.

03751462.jpeg

Ve Víkendové příloze se věnujeme především kolínskému sepětí života a tvorby Jaromíra Funkeho. Hlavním pořadem je funkovská kompozice vyprávění, vzpomínek, dopisů, fejetonů, deníkových záznamů a hudby Ervína Schulhoffa nazvaná Příběh nedokončeného obrazu? s Miloslavou Rupešovou, fotografovou dcerou a Annou Fárovou, historičkou fotografie. Na ten navazuje rozhovor s historikem Antonínem Dufkem, autorem jedinečné publikace Mezi konstrukcí a emocí – Jaromír Funke.

03751474.jpeg

Víkendovou přílohu uzavře setkání s českým fotografem, žijícím v kanadském Torontu, Ivanem Rupešem, vnukem Jaromíra Funkeho. Ivan Rupeš právě vystavuje své fotografie v purkrabství na hradě Klenová u Klatov.

autor: Jiří Kamen
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.