Betonová pláž. Svět jako podivné místo k existenci v básních Šimona Leitgeba

15. květen 2022

Autorské čtení a komentář básní z autorovy druhé sbírky, za kterou v roce 2021 získal Cenu Jiřího Ortena. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Šimon Leitgeb
Připravil: Dominik Mačas
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 15. 5. 2022
Natočeno: v plzeňském studiu Českého rozhlasu

Svět jako prapodivné místo k lidské existenci ukazuje ve své druhé sbírce Betonová pláž básník Šimon Leitgeb. V roce 2021 za ni získal prestižní Cenu Jiřího Ortena, kterou uděluje Svaz českých knihkupců a nakladatelů talentovaným autorům do třiceti let. Porotu soutěže zaujal „přímočarou a nesentimentální dětskou optikou, z níž buduje konkrétní, uvěřitelný svět malého chlapce z okraje společnosti.“ Knížku v roce 2020 vydalo JT´s nakladatelství.

Šimon Leitgeb (1996) vyrůstal v jihočeském pohraničí - ve vesnici Malonty uprostřed Novohradských hor. Debutoval v roce 2017 básnickou sbírkou Mezi náma. V současnosti žije v Českých Budějovicích (kde se mimo jiné podílí na organizaci festivalu Literatura žije!) a porůznu v zahraničí.

V pořadu Svět poezie věnovanému sbírce Betonová pláž uslyšíte básně v interpretaci samotného Šimona Leitgeba a také autorský komentář ke sbírce i jeho básnické tvorbě.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...