The best of Čajovna

25. leden 2012
00811660.jpeg

Speciální vydání Radiodokumentu uvede výběr dvou pořadů, které vznikly v rámci projektu Hry a dokumenty nové generace ve vltavské Čajovně.

V tomto cyklu se snažíme představovat autory, kteří poprvé vstupují do prostoru rozhlasového vysílání. V případě dokumentu jde často o lidi mnoha rozdílných oborů a zaměření, kteří se pokoušejí zprostředkovat určitý příběh, téma nebo pocit prostřednictvím rozhlasového mikrofonu. V zásadě se nejedná o pokusy natočit tzv. „objektivní“ dokument, ale spíše vyjádřit zvukovou formou svůj vlastní, někdy velmi individuální pohled na skutečnost.Dokumenty nevznikají na dramaturgickou objednávku, ale vycházejí vždy ze zájmu a vlastní potřeby autora zpracovat určité téma. Ve vltavské Čajovně zatím nevznikla možnost dokumenty reprízovat, a proto jsme se rozhodli představit širšímu okruhu posluchačů alespoň dva z nich. Věříme, že dostatečně vystihují to, o co jde v našem cyklu především: Prozkoumávat skutečnost zevnitř a nebát se zdánlivé nedokonalosti.

Rock skalických orlů Dokument Miroslava Valeše zachycuje příběh mentálně postižených muzikantů z hudební skupiny Vega, která vznikla v Domově sociální péče ve Skalici u Litoměřic. Pořad nekomentuje pouze hudební vývoj skupiny, ale je spíše intimním pohledem na život několika lidí, kteří po dlouhá léta vůbec nebyli v kontaktu s běžnou populací. Přes mnohé překážky, které se jim stavěly a staví do cesty jsou to lidé, kteří se upřímně radují z kamarádství, svobody a normálního života tak, jak to mnozí z nás „zdravých“ jen těžko dokáží. Od hraní na umělé kýble a jednoduché dětské nástroje se postupně propracovali až k možnosti koncertovat v Americe nebo v pražské Lucerně.

Ještě nejsem v kubánském odboji Autorka Hana Malaníková se s partou přátel vypravila na Kubu s upřímnou, ale mlhavou představou jak být prospěšná kubánskému lidu. Tento rozhlasový dokument je jakýmsi osobním cestopisem a deníkem, v němž autorka reflektuje současný život na Kubě ze svého evropského a vlastně poměrně nezasvěceného pohledu. Popisuje autentické zážitky, města, krajinu, ale také pocity a vlastní zmatek z konkrétních bližších setkání s Kubánci. V pořadu jsou použity záznamy ze skutečného psaného deníku a úryvky dopisů, které autorce dodnes z Kuby tajně zasílá tajemný pan X.

Spustit audio
autor: ČRo Vltava