Bertolt Brecht: Sny Simony Machardové

Jana z Arku (miniatura)

Připomínáme si 60 let od úmrtí jedné z nejkontroverznějších a také nejvýznamnějších postav moderního světového divadla. Bertolt Brecht – německý dramatik, režisér, básník, spisovatel a divadelní reformátor zemřel 14. srpna 1956 v Berlíně.

Poslouchejte na Vltavě 13. srpna 2016 ve 14:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do pátku 19. srpna 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Budoucí zakladatel tzv. epického divadla studoval medicínu a filozofii, vedle toho však intenzivně psal, básně i divadelní hry. Od roku 1924 působil jako dramaturg u režiséra Maxe Reinhardta v Berlíně. Na konci dvacátých let objevil marxismus, jeho názorový příklon ke komunistickému hnutí vešel brzy ve známost. Po nástupu Hitlera odešel z Německa, žil v několika evropských zemích, mimo jiné i v Československu. V roce 1941 odešel do USA, kde přečkal zbytek války.

02432338.jpeg

S Lionem Feuchtwangerem ve Spojených státech roku 1942 napsal divadelní hru Sny Simony Machardové, jednu ze tří svých variací na příběh Johanky z Arku. Odehrává se ve Francii v roce 1940, hlavní hrdinkou je jedenáctiletá Simona Machardová. Její starší bratr narukoval, ona sama vypomáhá na čerpací stanici v Saint-Martin. Ve volných chvílích si s velkým zaujetím čte příběh Panny Orleánské, která zachránila svou vlast před Angličany. Francií rychle postupují jednotky německé armády, a malá Simona Machardová sní o tom, že také přispěje k záchraně Francie před nacistickými okupanty.


Osoby a obsazení: Filip Chavez, starosta města Saint-Martin, ve snech Karel VII. (Boris Rösner), Kapitán Fetain, bohatý majitel vinice, ve snech Vévoda burgundský (Jan Teplý), Henri Soupeau, majitel zájezdového hostince (Antonín Hardt), Marie Soupeauová, jeho matka, spolumajitelka (Jaroslava Adamová), Simona Machardová, ve snech Panna orleánská (Irena Jeřábková), Maurice, šofér, zaměstnanec hostince (Tomáš Töpfer), Robert, šofér, zaměstnanec hostince (Jiří Sedláček), Georges, šofér, zaměstnanec hostince (František Němec), Tatík Gustav (Lubor Tokoš), Plukovník (Jiří Samek), Německý hejtman (Jiří Holý), Mocný hlas (Miroslav Moravec), hlas z rádia (František Dočkal), Hlasatel (Pavel Soukup), Anděl (Martin Sobotka) a další

Autor: Bertolt Brecht Překlad: Rudolf Vápeník Rozhlasová úprava: Ludvík KunderaDramaturgie: Marie ŘíhováHudba: Petr MandelRežie: Karel Weinlich

Natočeno v roce 1989.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba