Ben Harper a Mari Boine – koncertní výlet k americkým i evropským kořenům

8. listopad 2020

Aktuální Koncert bez hranic nejprve nabídne vystoupení amerického rockového tradicionalisty Bena Harpera a jeho doprovodné kapely The Innocent Criminals. Pak se ze švýcarského Paléo Festivalu přesuneme do uměleckého centra Henie Onstad na předměstí Osla. Vystoupí norská zpěvačka Mari Boine, která v rámci letošního World Music Day představila průřez svou bohatou kariérou.

Připravil a uvádí: Pavel Zelinka
Pořad vysíláme v rámci Mezinárodní rozhlasové výměny. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Zpěváka a kytaristu Bena Harpera má množství posluchačů spojeného především z kongeniálního spojení s gospelovými legendami The Blind Boys of Alabama, které vyústilo v Grammy dvojnásobně ověnčené album There Will Be a Light. Sám Harper se na hudební scéně začal etablovat v první polovině 90. let. Ty sice po rockové stránce žily grungem nebo indie rockem, přesto si tento všestranný tvůrce čerpající jak z klasického odkazu černé hudby, jako je gospel a blues, tak z modernějšího pojetí R&B, pomalu začal budovat fanouškovskou základnu. Většího uznání se přitom dočkal nejprve v Evropě. Domácí publikum si ho všimlo výrazně později. Zlaté roky kariéry Bena Harpera můžeme sledovat v druhé polovině první dekády 21. století, kdy prodeje jeho sólových desek nebo s doprovodnou kapelou Innocent Criminals vždy šplhaly do zlatých až platinových výšin. Není divu, že právě tvorbě z těchto let je věnován i pět let starý koncert, který se konal 23. července v rámci švýcarského Paléo Festivalu.

Druhý koncertní zážitek nás přivede do Norska, kde žije a tvoří Mari Boine. Jako příslušnice národnostní menšiny Sámů se brzy stala nejhlasitějším mluvčím obyvatel, kteří na severu Evropy žijí více než 7000 let. Sámové se bez zpěvu – tradičního joiku – neobejdou, patří k sámské každodennosti. Své první album Gula Gula vydala Boine, která je častým hostem tuzemských pódií, u prestižní značky Real World před třemi dekádami – a jeho síla se od té doby nezmenšila ani o milimetr. Výjimečnost jejího projevu tkví v kombinaci tradiční sámské hudby s jazzovými a rockovými prvky. Jejich feeling je rovnocenný prožitku černošského blues a v tom se Mari pocitově blíží Benu Harperovi, který jinak vychází z výrazně jiných hudebních zdrojů.

Záznam vystoupení Mari Boine a jejích spoluhráčů byl pořízen v rámci letošního World Radio Day. Mari ho odehrála v uměleckém centru Henie Onstad v obci Bærum na předměstí Osla. Během koncertu přivítala na pódiu i vzácného hosta, dlouholetého spolupracovníka, skladatele a zpěváka Georga Buljo.

Spustit audio