Beethoven či Paganini před kamerou. Představujeme slavné skladatele a interprety na stříbrném plátně
Archivy u nás i ve světě ukrývají řadu skvělých životopisných snímků. Diváci mají takové filmy rádi – s požitkem tráví v kinech nebo u televizí hodiny a hodiny ve společnosti svých oblíbenců. A právě takové snímky inspirovaly Tomáše Piláta k hudebně-filmovým Poledním koncertům, které nabízíme v týdnu od 6. do 12. března.
V každém díle se sejdou vždy jeden komponista a jeden skladatel (s výjimkou jediné části, ve které oba tábory zastupují hned dva zástupci). Vedle sebe se tak ocitnou Bedřich Smetana a klavírista Władysław Szpilman; Ludwig van Beethoven a dirigentka Antonia Bricová; Antonín Dvořák a violoncellistka Jacqueline du Pré; Josef Mysliveček a houslista Niccoló Paganini; Giacomo Puccini s Gioacchinem Rossinim a pěvci Carlo Broschi zvaný Farinelli s Emou Destinnovou; Leoš Janáček a klavírista David Helfgott; a Wolfgang Amadeus Mozart a pianistka (i skladatelka) Clara Schumannová.
Některé z filmů, které připomeneme, jsou notoricky známé, jiné neprávem trošku zapadly. Do té první skupiny patří například Amadeus, Pianista, Shine, Hilary a Jackie či Božská Ema; do druhé pak Lev s bílou hřívou, Ve stínu Beethovena, Smlouva s ďáblem nebo Rossini! Rossini!
Čtěte také
Zmíněné a další snímky jsou příležitostí představit umělce z neznámých úhlů, často jejich tvorbu zasazují do kontextu doby, ve které žily a tvořily, a bývají i příležitostí pro herce blýsknout se ve vděčné roli. O tom všem je v rámci Poledních koncertů řeč. Především ale zní hudba, která naše filmové hrdiny proslavila, a to často ze vzácných nahrávek. To se týká například ukázek dirigentského umění Antonii Brico, klavírního mistrovství Władysława Szpilmana, violoncellové virtuozity Jacqueliny du Pré či pěvecké jedinečnosti Emy Destinnové. Vedle těchto zazní i snímky dirigentů Daniela Barenboima, Riccarda Muttiho či Herberta von Karajana, pianisty Davida Helfgotta nebo houslistů Leyly Schayegh a Henryka Szerynga.
Související
-
César Franck, předchůdci a následovníci. Lukáš Hurník uvádí koncerty skladatele a varhaníka
O Césarovi Franckovi se nevypráví moc snadno. Byl to prostě „jen“ skvělý varhaník, mimořádně nápaditý skladatel a úspěšný profesor pařížské konzervatoře.
-
Antická literatura v evropské hudbě. Poslechněte si Polední koncerty Martina C. Putny
Od Homéra přes lyriku a tragédii až do Říma a ještě dál. Trochu neobvyklý cyklus poledních koncertů připravil profesor Martin C. Putna.
-
Hudebník tak nesporný, jak nesporné je jaro! Polední koncerty s hudbou Antonína Dvořáka
„Konečně zase jednou úplný talent.“ „Nebeská přirozenost vane touto hudbou.“ „Máme zde co do činění s dokonalými uměleckými kusy.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...