Beethoven či Paganini před kamerou. Představujeme slavné skladatele a interprety na stříbrném plátně
Archivy u nás i ve světě ukrývají řadu skvělých životopisných snímků. Diváci mají takové filmy rádi – s požitkem tráví v kinech nebo u televizí hodiny a hodiny ve společnosti svých oblíbenců. A právě takové snímky inspirovaly Tomáše Piláta k hudebně-filmovým Poledním koncertům, které nabízíme v týdnu od 6. do 12. března.
V každém díle se sejdou vždy jeden komponista a jeden skladatel (s výjimkou jediné části, ve které oba tábory zastupují hned dva zástupci). Vedle sebe se tak ocitnou Bedřich Smetana a klavírista Władysław Szpilman; Ludwig van Beethoven a dirigentka Antonia Bricová; Antonín Dvořák a violoncellistka Jacqueline du Pré; Josef Mysliveček a houslista Niccoló Paganini; Giacomo Puccini s Gioacchinem Rossinim a pěvci Carlo Broschi zvaný Farinelli s Emou Destinnovou; Leoš Janáček a klavírista David Helfgott; a Wolfgang Amadeus Mozart a pianistka (i skladatelka) Clara Schumannová.
Některé z filmů, které připomeneme, jsou notoricky známé, jiné neprávem trošku zapadly. Do té první skupiny patří například Amadeus, Pianista, Shine, Hilary a Jackie či Božská Ema; do druhé pak Lev s bílou hřívou, Ve stínu Beethovena, Smlouva s ďáblem nebo Rossini! Rossini!
Čtěte také
Zmíněné a další snímky jsou příležitostí představit umělce z neznámých úhlů, často jejich tvorbu zasazují do kontextu doby, ve které žily a tvořily, a bývají i příležitostí pro herce blýsknout se ve vděčné roli. O tom všem je v rámci Poledních koncertů řeč. Především ale zní hudba, která naše filmové hrdiny proslavila, a to často ze vzácných nahrávek. To se týká například ukázek dirigentského umění Antonii Brico, klavírního mistrovství Władysława Szpilmana, violoncellové virtuozity Jacqueliny du Pré či pěvecké jedinečnosti Emy Destinnové. Vedle těchto zazní i snímky dirigentů Daniela Barenboima, Riccarda Muttiho či Herberta von Karajana, pianisty Davida Helfgotta nebo houslistů Leyly Schayegh a Henryka Szerynga.
Související
-
César Franck, předchůdci a následovníci. Lukáš Hurník uvádí koncerty skladatele a varhaníka
O Césarovi Franckovi se nevypráví moc snadno. Byl to prostě „jen“ skvělý varhaník, mimořádně nápaditý skladatel a úspěšný profesor pařížské konzervatoře.
-
Antická literatura v evropské hudbě. Poslechněte si Polední koncerty Martina C. Putny
Od Homéra přes lyriku a tragédii až do Říma a ještě dál. Trochu neobvyklý cyklus poledních koncertů připravil profesor Martin C. Putna.
-
Hudebník tak nesporný, jak nesporné je jaro! Polední koncerty s hudbou Antonína Dvořáka
„Konečně zase jednou úplný talent.“ „Nebeská přirozenost vane touto hudbou.“ „Máme zde co do činění s dokonalými uměleckými kusy.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka