Bauhaus, putující magister a Tigridovo Svědectví

V pravidelné rubrice Z Čech až na konec světa a zpět se s Eliškou Závodnou probíráme rakouskými kulturními rubrikami a s Marií Sýkorovou pro změnu statěmi a oddíly kultury francouzské. Mezi tím Olga Stehlíková čte Meziřádky o haiku, která do útlé sbírky poskládal prozaik Jiří Hájíček. A Tomáš Pilát zve NaFilm – abychom správně rozuměli, ne na film, ale do nového Národního filmového muzea, jehož zkratku tvoří jedno slovo: NaFilm.

Historie a historky kolem Bauhausu, tak nazvala Eliška Závodná svůj cyklus, jímž přispívá k letošnímu Roku moderního umění na Vltavě. První díl se nese na vlně fantazie. „Slova ráda putují a hranice neznají, ani ty jazykové,“ o tom je přesvědčen Petr Šourek. Spolu s latiníkem a slavistou Vladislavem Knollem sleduje jednoho takového „poutníka“ v pořadu Magistr na cestách.

Co se děje, Když končí dějiny umění zkoumá kunsthistorik Tomáš Murár. A jaký byl – v uvozovkách „život a konec“ exilové revue Svědectví? O tom uslyšíme v rozhovoru Marie Sýkorové s Jacquesem Rupnikem v příspěvku nazvaném Tigrid? To je Svědectví!

 

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.