Básníci na svých místech. Josef Hrdlička

03539409.jpeg

On-line do čtvrtka 7. ledna 2016.

Poslouchejte na Vltavě od 28. prosince 2015 vždy ve 12:50. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


Na závěr roku jsme vyzvali pro řadu Důvěrná sdělení několik básníků, aby napsali esej o místě, které přispělo ke vzniku básně.

Josef Hrdlička v jedné ze svých esejistických knih napsal: „Svět nevidíme, nevnímáme, víme o něm možná jen proto, že jsme ve své kulturní výbavě získali také toto slovo: svět. Svět můžeme pouze prožívat, anebo si vytvářet jeho obrazy. První vylučuje druhé. V prožívaném světě jsem ponořen, a obraz světa je pouze předmětem. Literatura obojí různými způsoby spojuje - vždy ale provizorně a dočasně.“

Josef Hrdlička vystudoval filosofii a bohemistiku na Karlově univerzitě, publikuje zejména v revue Souvislosti. Je básníkem, překladatelem a filozofem, který v něm někdy básníka překryje - ale nikdy ne zcela a jen krátce. Vydal básnické sbírky Loďstvo vyplouvá z temnot (2010) a Kočka v ohni (2014). V nich nacházíme jemnou hru s jazykem, jímž se básník táže po hledaných „pravdách“. V eseji a básni Pod vodou s ním můžeme v Itálii hledat určitý kostel, potkat svatého Františka a na konci té cesty najít báseň.


Autorka: Josef HrdličkaPřipravil: Štěpán Nosek a Alena Zemančíková

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby