BáSnění Michala Jareše

6. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Michal Jareš

Básník, literární historik, kritik a editor Michal Jareš vybírá a čte inspirativní básně.

Poezie a próza jsou jako dvě vedle sebe jdoucí říčky, který se na konci slejvaj do většího toku. Záleží jen na vás, v čem se chcete vykoupat...

Jemná ironie a sebeironie, filozofický náhled na svět a inspirace poezií dálného východu – to jsou východiska psaní Michala Jareše. Jeho nejnovější básnickou sbírku Začátek eposu vydal Trigon (2017). Vyučený mechanik strojů absolvoval Univerzitu Palackého (Teorie a dějiny dramatických umění). Od roku 1999 pracuje v Ústavu pro českou literaturu. Jeho badatelský záběr je široký. Zabývá se současnou českou a slovenskou literaturou (především poezií), populární literaturou, dějinami a teorií komiksu a dějinami nakladatelství. Edičně se podílel mj. na vydání díla Vladimíra Burdy (Lyrické minimum, 2004), slovenského básníka Štefana Strážaye (Štefan Strážay – Básnické dielo, 2011) nebo spisů Vladimíra Körnera. Účastnil se týmových prací na Dějinách české literatury 1945–1989 (2007–2008) a Slovníku české literatury po roce 1945 (2006–2011). V současnosti připravuje k vydání sebrané dílo experimentálního básníka Zdeňka Barborky. Vydává soukromou edici Laciné byty.

Každá báseň si někdy někoho najde a je úplně jedno, jakým způsobem... Někdo tomu bude říkat boží prst, někdo zázrak, ale myslím, že v poezii to čeká za každým rohem.
Michal Jareš

S autorem připravila Petra Hynčíková.
Natočeno v roce 2017.

ÚDAJE O VYDÁNÍ:

  • Karel Hynek: Trhám broukovi nožičky (in: S vyloučením veřejnosti, Torst 1998)
  • Richard Weiner: Triptych - část (in: Zátiší s kulichem, herbářem a kostkami, Aventinum 1929)
  • Po Ťü-i: Loučení s budhistickým mnichem, učitelem (in: Datlovník v meruňkovém sadu, Vyšehrad 1996, překlad Josef Kolmaš a Jana Štroblová)
  • Michal Jareš: Zaříkávání (poprvé zveřejněno na čtení v olomouckém klubu Vertigo 14. ledna 2017)
  • Štefan Strážay: V studenom byte (in: Básnické dielo, Kalligram 2011)

 

Spustit audio