Barevný hudebně-počítačový svět Petera Rehberga byl plný báječných chyb
23. července 2021 zemřel na zástavu srdce Peter Rehberg – šéf labelu Editions Mego a vlivný hudebník, který před čtvrtstoletím zařadil počítač mezi hudební nástroje.
V osobě ve Vídni usazeného Angličana se střetávalo hudební vizionářství s čilým podnikatelským duchem, ze kterého těžily další desítky muzikantů, kteří buď s Peterem Rehbergem hudebně spolupracovali, nebo se dostali do široké rodiny labelu Editions Mego, který vedl. Hudební kariéru experimentálního elektronika Rehberg načal v druhé polovině 90. let prací na novátorských albech projektu Pita, které vznikly díky klíčovému vlivu počítačového prostředí. Už tehdy načal i stejně důležitou dráhu hudebního vydavatele labelu Mego, později Editions Mego.
Peter Rehberg rád spolupracoval s jinými muzikanty. Můžeme jmenovat například Christiana Fennesze, Jima O’Rourka nebo Stephena O’ Malleyho z vlivných Sunn O))). Rehbergovo vydavatelství Editions Mego vydalo na všech svých vydavatelských oddencích už téměř 500 nosičů. V posledních letech bylo rozkročeno od abstraktních hlukových krajin až k přístupnému nezávislému popu.
I když část energie Peter Rehberg vložil do zpřístupňování polozapomenutých experimentálních nahrávek francouzské organizace Groupe de Recherches Musicales, kterou založil v padesátých letech Pierre Schaffer a která zastřešovala pionýry experimentální hudby, byl zároveň vždy otevřen podporovat naděje experimentální scény a posouvat hudební hranice. „Myslím, že je třeba se tomu vyvarovat. Nic jako staré dobré časy neexistuje,“ byla častá odpověď hudebníka a vydavatele, který opustil tento svět ve svých 53 letech.
Související
-
Je libo chladivou sonickou pilulku, která zpomalí čas? Je tu dávka nového elektronického ambientu
Chtěli byste se po lapáliích první poloviny letošního roku mentálně vystřelit do jiného vesmíru? ArtCafé plné elektronického ambientu to hravě svede i s návratem zpět!
-
Vydejte se na akustickou ambientní výpravu. Hudebníci vás ukonejší kostmi lososa i Záznamy ticha
První polovina pandemického roku 2021 přivanula nečekaně velké množství něžné, snivé hudby. Akustický ambient přinesl hudbu Orloje snivců, I Am Planet nebo Merope.
-
Kouzlo pomalého, analogově elektronického světa Alessandra Cortiniho jen tak nepomine
Hudební dráha Alessandra Cortiniho je hony vzdálena standardnímu životopisu současného muzikanta populární scény. Není divu, že i jeho hudba se vzpírá konvencím.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.