Barevný hudebně-počítačový svět Petera Rehberga byl plný báječných chyb

10. září 2021

23. července 2021 zemřel na zástavu srdce Peter Rehberg –⁠ šéf labelu Editions Mego a vlivný hudebník, který před čtvrtstoletím zařadil počítač mezi hudební nástroje.

V osobě ve Vídni usazeného Angličana se střetávalo hudební vizionářství s čilým podnikatelským duchem, ze kterého těžily další desítky muzikantů, kteří buď s Peterem Rehbergem hudebně spolupracovali, nebo se dostali do široké rodiny labelu Editions Mego, který vedl. Hudební kariéru experimentálního elektronika Rehberg načal v druhé polovině 90. let prací na novátorských albech projektu Pita, které vznikly díky klíčovému vlivu počítačového prostředí. Už tehdy načal i stejně důležitou dráhu hudebního vydavatele labelu Mego, později Editions Mego.

Peter Rehberg rád spolupracoval s jinými muzikanty. Můžeme jmenovat například Christiana Fennesze, Jima O’Rourka nebo Stephena O’ Malleyho z vlivných Sunn O))). Rehbergovo vydavatelství Editions Mego vydalo na všech svých vydavatelských oddencích už téměř 500 nosičů. V posledních letech bylo rozkročeno od abstraktních hlukových krajin až k přístupnému nezávislému popu.

I když část energie Peter Rehberg vložil do zpřístupňování polozapomenutých experimentálních nahrávek francouzské organizace Groupe de Recherches Musicales, kterou založil v padesátých letech Pierre Schaffer a která zastřešovala pionýry experimentální hudby, byl zároveň vždy otevřen podporovat naděje experimentální scény a posouvat hudební hranice. „Myslím, že je třeba se tomu vyvarovat. Nic jako staré dobré časy neexistuje,“ byla častá odpověď hudebníka a vydavatele, který opustil tento svět ve svých 53 letech.

autor: Pavel Zelinka
Spustit audio

Související