Barbora Kosíková: „To ví přece každej blbec“

Školní třída v Mensa gymnáziu

Jak to chodí v Mensa gymnáziu, jediné škole pro nadané děti v České republice. Dokument vysílá Český rozhlas Vltava v pořadu Čajovna v rámci cyklu Hry a dokumenty nové generace.

Poslouchejte v neděli 28. dubna v 19.00. Po odvysílání najdete dokument k poslechu po dobu jednoho týdne na stránce Hry a literatura ve streamu.

Rozhlasový dokument autorky Barbory Kosíkové přibližuje svět mimořádně intelektově nadaných dětí. Jejich pohled na svět je jiný než náš, což způsobuje nejrůznější trampoty a problémy v běžné komunikaci. Učit takové děti je radostná, ale náročná práce, která se v mnoha ohledech liší od práce na standardní škole. Velice často se dnes mluví o důležitosti vzdělání. Ani odborníci na vzdělávání však mnohokrát nedokáží rozlišit děti nadprůměrné od dětí mimořádně nadaných. V čem jsou nadaní odlišní a proč potřebují speciální školu?

Budete-li stát vedle mimořádně nadaného dítěte a dívat se s ním na tutéž věc, neuvidíte ji stejně. Nadané děti vnímají více detailů a souvislostí než my – a všechno si pamatují.

Ve standardní škole se mimořádně nadaní často nudí, občas opravují učitele, nacházejí chyby v učebnicích, nemají rádi opakování, protože si vše zapamatují rychleji než ostatní. Často se cítí osamocené – ve standardních školách těžko hledají kamarády, nezřídka bývají šikanovány a mnoho jich končí s psychickými problémy. V Mensa gymnáziu se většina nadaných cítí dobře a často ani nechtějí odcházet ze školy domů.

02866018.jpeg

A „veselá historka z natáčení“ na závěr: „Mimořádně nadaným dětem – zvláště chlapcům – se často vytýká jejich sociální neobratnost. Třeba to, že mají problém s jednoduchou sociální situací – jít si něco koupit do obchodu. Když se jedna psycholožka ptala našeho dvanáctiletého syna, jestli by si došel koupit do obchodu mýdlo, odpověděl, že ne. Proč? Když se přidá k mýdlu pár chemikálií, dá se z něho vyrobit napalm a syn měl obavy, že by ho prodavač podezíral, že si chce napalm vyrobit. Na naši námitku, že pravděpodobně žádný prodavač netuší, jak se z mýdla vyrábí napalm, syn reagoval překvapeně: „Jak to? To ví přece každej blbec!“, vypráví maminka jednoho z nadaných dětí.

Autorka dokumentu Barbora Kosíková je matka jednoho z nadaných dětí, o kterých pořad pojednává. Byl natočen v roce 2013 pro řadu Hry a dokumenty nové generace v dramaturgii Gabriely Palyové, která na něm tentokrát také autorsky spolupracovala.