Avraham B. Jehošua: Psychoanalýza židovského národa

A. B. Jehošua, Svět knihy 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy A. B. Jehošua, Svět knihy 2018

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Literární pásmo o životě a díle izraelského spisovatele poslouchejte on-line do 26. května 2018.

Prozaik, dramatik a esejista Avraham Jehošua (1936) je považován za jednoho z nejlepších izraelských spisovatelů současnosti. Jeho knihy jsou známé po celém světě a byly přeloženy do 28 jazyků.

Po vojenské službě a válečné zkušenosti vystudoval na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě filozofii a literaturu a už tehdy mu vyšly časopisecky první povídky. V akademickém prostředí Jehošua zůstal a literatuře se celoživotně věnoval i teoreticky – zpočátku přednášel na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, později po návratu z Paříže, kde pobýval v letech 1963–1967, začal přednášet srovnávací literaturu na univerzitě v Haifě, jejímž je také profesorem.

Když kůň vejde do baru, kde tančí Arabové, je z toho Izraelský týden

Izraelský týden na Vltavě

Před sedmdesáti lety byl založen stát Izrael – bylo dosaženo snah světového sionistického hnutí a svět v očích mnohých splatil dluh židovským exulantům roztroušeným po uprchlických a internačních táborech Evropy. Rozhodli jsme se letos Izraeli věnovat tematický týden v literárních a publicistických řadách i v hudbě.

Jeho raná díla jsou literární kritikou často přirovnávána k povídkám a románům Franze Kafky, jehož vedle Williama Faulknera uvádí Jehošua jako jeden z hlavních zdrojů své inspirace. Od konce sedmdesátých let publikoval několik románů, a pokaždé překvapil – volbou námětu, historickým zasazením děje či formou, s níž rád experimentuje. Za svá díla získal řadu ocenění včetně izraelské ceny za hebrejskou literaturu, pravidelně bývá nominován na Nobelovu cenu za literaturu.

Čtěte takéVIZITKA: Izraelský spisovatel A. B. Jehošua

Do češtiny bylo přeloženo několik románů (Milenec, Molcho, Cesta na konec tisíciletí...). Rozhlasový pořad vychází z románu Milenec, jehož děj situován do doby kolem jomkipurové války na podzim roku 1973, která sice pro Izrael nedopadla úplnou katastrofou, přesto však měla na společnost drtivý, demoralizující dopad. Román Milenec i další autorova díla představují vltavské Schůzky s literaturou.

Účinkují: Jiří Ornest, Jan Szymik, Bořivoj Navrátil, Ivo Theimer, Jiří Hromada, Zdeňka Sajfertová, Růžena Merunková a Anna Suchánková

Z vlastního překladu připravila: Magdaléna Křížová
Režie: Vlado Rusko