Avantgardní hvězdu Eiko Išibaši slyší díky hudbě k oscarovému Drive My Car celý svět

29. březen 2022

Film Drive My Car získal čerstvě Oscara za nejlepší cizojazyčný film a aktuálně se usadil i v českých kinech. Úspěšný snímek natočený na motivy povídky Haruki Murakamiho zaujme i jazzově laděnou hudbou, za níž stojí japonská skladatelka a zpěvačka Eiko Išibaši. V ArtCafé Jiřího Špičáka zazní nejen hudba k filmu Drive My Car, ale i její písničkovější nahrávky z katalogu labelu Drag City nebo společné nahrávky s legendami experimentální hudby Jimem O'Rourkem a Masami Akitou.

Snímek si vysloužil Oscara za nejlepší cizojazyčný film a v jeho intimní melancholické atmosféře hraje hudba Eiko Išibaši zásadní roli

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.