August Strindberg: Hra s ohněm

7. květen 2016

Epizoda ze života manželské dvojice. Komedie o lidech, jejichž jedinou starostí je, jak si zpříjemnit život.

Poslouchejte na Vltavě 7. května 2016 ve 14:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do pátku 13. května 2016.


Jakkoliv někdy hořký, často cynický či sarkastický humor najdeme i v takových dílech jako je Tanec smrti, zde Strindberg dokazuje, že ve šťastnějším období svého života uměl napsat několik komedií plných vtipu a brilantně chytlavého dialogu. Patří k nim i Hra s ohněm. Hru napsal v roce 1892. tedy zhruba dva roky před svou velkou životní krizí, která je známá pod jménem inferno. Ale v čase vzniku hry žil již téměř deset let mimo Švédsko a seznámil se svou budoucí druhou manželkou Fridou Uhlovou.


Osoby a obsazení: otec (Jiří Holý), matka (Věra Kubánková), syn (Vladimír Brabec), snacha (Jorga Kotrbová), přítel (Luděk Munzar), sestřenice (Naďa Konvalinková) a hlas (Josef Červinka)

Autor: August Strindberg Překlad a rozhlasová úprava: Josef VohryzekDramaturgie: Josef HlavničkaRežie: Josef Červinka

Natočeno v roce 1978.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser