Arvo Valton: V lese. Pokus o útěk od civilizace

15. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Podzimní tajemný les (ilustrační foto)

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Vymanit se tak z kolotoče povinností a podlehnout touze utéct z města do lesa! Poslechněte si povídku současného estonského spisovatele Arvo Valtona. Najdete ji on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Jan Novotný
Připravila: Dagmar Oravová
Překlad: Vladimír Macura
Režie: Petr Adler
Natočeno: v roce 1998

Arvo Valton je estonský prozaik, narodil se roku 1935 ve středním Estonsku. V roce 1949 byla jeho rodina deportována na Sibiř, ale v roce 1954 jim bylo povoleno vrátit se zpět do vlasti. Valton v Estonsku dostudoval univerzitu a pracoval nejprve jako inženýr. Až po roce 1968 se stal profesionálním spisovatelem.

Je považován za jednoho z nejlepší estonských povídkářů. Vidí v povídce analytický žánr, při psaní dává okázale najevo autorskou svévoli. Ustanovuje si vlastní zákony vedení příběhu a meze jejich platnosti. Rád kritizoval absurdní aspekty technologické revoluce. Kromě povídek psal divadelní hry, filmové scénáře, libreta, cestopisy či poezii. V češtině vyšly autorovy povídky v překladu Vladimíra Macury.

autor: djo
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...