Arvo Pärt: „Text nás očekává. Každý k němu dojde svým tempem.“ Slyšte sedm adventních antifon z nového alba estonského duchovního minimalisty

21. prosinec 2023

Pořád je to dobrodružství, sledovat autorizované nahrávky jednoho z nejvíce uváděných skladatelů světa. Arvo Pärt na nich dlouhodobě pracuje s dirigentem Tōnu Kaljustem a producentem Manfredem Eicherem. Nové album Tractus kombinuje témbry Tallinského komorního orchestru a Estonského filharmonického komorního sboru. Cyklus sedmi „adventních“ antifon ponechává text nevyřčený a vyzařuje jeho význam napjatou hudbou beze slov.

Wolfgang Sandner v doprovodném textu k albu Tractus (ECM New Series) komentuje sugestivní repertoár slovy: „Zvuk a ticho, hudba a slovo zůstávají v díle Arva Pärta pokaždé v dialogu. Ale i vokální a instrumentální, i světské a profánní se tu vzájemně doplňují. Stejně jako dva zásadní momenty: liturgický rituál a duchovní koncert. Navzájem si vyměňují energii a tvoří kontext, který ukazuje směrem ke společnému původu.

Ke skladbám Arva Pärta, které tvoří většinu Sedmého nebe, hledá autor pořadu Pavel Klusák kompatibilní hudbu spirituality a osobního gesta. Proto zní v pořadu songwriter Karel Diepold, katalánské duo Tarta Relena, poutník a multiinstrumentalista Stephan Micus, postminimalistická živá souhra dua Terry Riley & Don Cherry nebo píseň dnes už slavného, těžkými diagnózami obtěžkaného amerického autora Daniela Johnstona.

autor: Pavel Klusák
Spustit audio

Související