Art´s Birthday 2012

02527375.png

Globální narozeninová party u příležitosti 1 000 049. narozenin umění - v tradici, která se zrodila uprostřed hnutí FLUXUS v 60. letech minulého století.

Odehrává se opět na několika úrovních. Poprvé od roku 2005 budeme domácí program vysílat z moravské metropole, z Domu umění města Brna - uslyšíme umělce z České a Slovenské republiky a z Rakouska. Díky satelitům Evropské vysílací unie budeme ve vysílání ČRo 3 - Vltava a Radia Wave poslouchat části živých přenosů ze švýcarského Lausanne, z Bratislavy, Zagrebu, Berlína, Moskvy a Antwerp. Vše bude možné sledovat v audiu a videu také v síti a to až do půlnoci, kdy globální narozeninová party skončí.

EBU Art’s Birthday 2012 s c. k. slzou v očích

Český rozhlas a Dům umění města Brna se ve spolupráci s ateliérem Franek Architects připojují ke globálním oslavám narozenin umění. Jako každý rok se uskuteční 17. ledna, narozeninová party proběhne v prostorách Domu umění města Brna.

Tradice celosvětových oslav Narozenin umění vznikla právě 17. ledna, v roce 1963. Tehdy jeden ze členů uměleckého hnutí Fluxus, Robert Filliou, prohlásil, že umění se zrodilo před 1.000.000 let, když pravěký umělec vhodil suchou houbu do nádoby s vodou. Od té doby organizují umělci celého světa jakousi globální "narozeninovou party“ připomínající památku tohoto Filliouova performačního gesta i jeho snu o věčném spojení umělců - The Eternal Network.

Vize globálního propojení umělců, kteří přinášejí svojí tvorbou dárky umění, se napříš posledními dekádami proměňuje paralelně s tím, jak se proměňují komunikační technologie ovlivňující náš život, způsoby komunikace i vnímání každodenní reality. Art’s Birthday každoročně přikládají pomyslný prst na tepny rozmístěné v místech, kde umění žije a kam rozvádí impulzy k přemýšlení, reflexi, zábavě i budování vztahů mezi lidmi. Jednou z takových tepen budou 17. ledna právě prostory brněnského Domu umění, odkud povedou signály nejen do éteru Českého rozhlasu 3 – Vltava a Radia Wave, ale i do satelitní sítě Evropské vysílací unie a do globální sítě internetové. K zástupu gratulantů z celého světa se v letošním roce na této tradiční rakousko-uherské křižovatce přidají umělci z Česka, Slovenska a Rakouska - umění oslaví 1.000.049 let.

Živý program se uskuteční v Domě umění města Brna v úterý 17. ledna. Od 13:00 do 17:00 hodin bude z místa konání probíhat postupně během celého odpoledne živé vysílání Radia Wave. Hosty budou jak umělci toho večera, tak zástupci Domu umění či Ateliéru Zdeňka Fránka, který je aktuální v Domě umění reprezentován rozsáhlou retrospektivní výstavou.

Od 19:00 hodin vystoupí brněnský narozeninový orchestr 1000049 orquestra (CZ), rakouské elektroakustické trio SHRACK, industriálně orientovaný český hudebník a performer Ondřej Gášek a na závěr slovenská formace Frutti di mare.

Český rozhlas 3 – Vltava a Český rozhlas – Radio Wave budou od 20 do 22 hodin vysílat přímo z Brna, svéch zcela odlišné programy však doplní množstvím živých satelitních vstupů z dalších podobných narozeninových oslav po celé Evropě. Art’s Birthday přivítá gratulanty ve Vídni, Stockholmu, Karlsruhe, Berlíně, Záhřebu, Ljubljaně, Paříži, Moskvě, Bruselu, Antwerpách, Lausanne, Hilversu, Helsinkách a v Bratislavě.

Živý program – Art’s Birthday Party Dům umění města Brna, 19:00 – 22:30 Živé vysílání: ČRo 3 – Vltava, 20:00 – 22:00 Český rozhlas - Radio Wave, 20:00 - 22:00 Internetové vysílání (audio + video) 19:00 – 22:30 Satelitní vysílání v síti Evropské vysílací unie: 20:05 – 24:00 CET