Arthur Schnitzler: Anatol. Příběh šestý - Anatolovo svatební ráno

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03776753.jpeg

Šestidílný seriál groteskních jednoaktovek rakouského dramatika je soustředěn kolem mladého muže jménem Anatol. Titulní hrdina vyniká tím, že je lehkomyslným, melancholickým a skeptickým ctitelem žen. O svých milostných dobrodružstvích, odehrávajících se ve Vídni na konci 19. století, nejčastěji diskutuje s nejbližším přítelem, ironickým pragmatikem Maxem. On-line k poslechu do soboty 18. února 2017.

„Žena je hádanka. Ale jakou hádankou bychom byli teprve my pro ženu, kdyby jí stačil rozum na to, aby o nás přemýšlela,“ říká s jistou dávkou cynického humoru životem protřelý Max ve hře prozaika, dramatika a lékaře Arthura Schnitzlera (1862–1931). V roce 1893 vyšel soubor sedmi divadelních jednoaktovek, kritizujících soudobou společnost za pokrytectví a předsudky v oblasti milostného a erotického soužití mužů a žen. Vtipné konverzační miniatury jsou dodnes poutavé i proto, že se charaktery postav opírají o věrohodnou psychologii partnerských vztahů a vycházejí také z reálných psychiatrických poznatků autora. Pro rozhlasový cyklus z roku 1992 bylo natočeno šest epizod.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

V prvním příběhu nazvaném Osudová otázka se nejistotou sžíraný Anatol odhodlá zhypnotizovat svou přítelkyni Koru, aby zjistil, jestli mu není nevěrná. V epizodě Vánoční nákupy se týž hrdina setká s vdanou ženou „z velkého světa“, paní Gabrielou. Kdysi s ní prožil románek, jenž proti jeho vůli sama ukončila. Ve třetím příběhu s názvem Epizoda sentimentálně prohlíží památky po milenkách a setkává se s jednou z nich, cirkusovou krasojezdkyní Biankou. Večeře na rozloučenou je čtvrtou epizodou, v níž se Anatol domnívá, že to bude on, kdo se nečekaně rozejde se ženou jménem Annie. Příběh pátý, Agonie, ukazuje poněkud ufňukanou podobu Anatola, milovníka, kterému po dvou letech tajného vztahu najednou vadí, že se Elsa stále s obdivem vrací ke svému manželovi. Poslední, šestá epizoda Anatolovo svatební ráno zastihne hlavního hrdinu v situaci po prohýřeném večírku s temperamentní Ilonou, která se nechce vzdálit z jeho bytu. A on se přitom musí za pár hodin oženit s jinou!


Osoby a obsazení: Anatol (Petr Svoboda), Max (Miroslav Moravec), Ilona (Dagmar Veškrnová), Franc, sluha (Jiří Kvasnička) a další

Autor: Arthur SchnitzlerPřeklad, rozhlasová úprava a režie: Vladimír TomešDramaturgie: Jaromír PtáčekZvukový mistr: Roman Špála

Natočeno v Československém rozhlase v roce 1992.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba