Arthur Schnitzler: Anatol. Příběh pátý - Agonie

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03790294.jpeg

Šestidílný seriál groteskních jednoaktovek rakouského dramatika je soustředěn kolem mladého muže jménem Anatol. Titulní hrdina vyniká tím, že je lehkomyslným, melancholickým a skeptickým ctitelem žen. O svých milostných dobrodružstvích, odehrávajících se ve Vídni na konci 19. století, nejčastěji diskutuje s nejbližším přítelem, ironickým pragmatikem Maxem. On-line k poslechu do soboty 11. února 2017.

„Žena je hádanka. Ale jakou hádankou bychom byli teprve my pro ženu, kdyby jí stačil rozum na to, aby o náš přemýšlela,“ říká s jistou dávkou cynického humoru životem protřelý Max ve hře prozaika, dramatika a lékaře Arthura Schnitzlera (1862 –1931). V roce 1893 vyšel soubor sedmi divadelních jednoaktovek, kritizujících soudobou společnost za pokrytectví a předsudky v oblasti milostného a erotického soužití mužů a žen. Vtipné konverzační miniatury jsou dodnes poutavé i proto, že se charaktery postav opírají o věrohodnou psychologii partnerských vztahů a vycházejí také z reálných psychiatrických poznatků autora. Pro rozhlasový cyklus z roku 1992 bylo natočeno šest epizod.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

V prvním příběhu nazvaném Osudová otázka se nejistotou sžíraný Anatol odhodlá zhypnotizovat svou přítelkyni Koru, aby zjistil, jestli mu není nevěrná. V epizodě Vánoční nákupy se týž hrdina setká s vdanou ženou „z velkého světa“, paní Gabrielou. Kdysi s ní prožil románek, jenž proti jeho vůli sama ukončila. Ve třetím příběhu s názvem Epizoda sentimentálně prohlíží památky po milenkách a setkává se s jednou z nich, cirkusovou krasojezdkyní Biankou. Večeře na rozloučenou je čtvrtou epizodou, v níž se Anatol domnívá, že to bude on, kdo se nečekaně rozejde s ženou jménem Annie. Příběh pátý – Agonie ukazuje poněkud ufňukanou podobu Anatola, milovníka, kterému po dvou letech tajného vztahu najednou vadí, že se Elsa stále s obdivem vrací ke svému manželovi. Poslední, šestá epizoda, Anatolovo svatební ráno zastihne hlavního hrdinu v situaci po prohýřeném večírku s temperamentní Ilonou, která se nechce vzdálit z jeho bytu. A on se přitom musí za pár hodin oženit s jinou!


Osoby a obsazení: Anatol (Petr Svoboda), Max (Miroslav Moravec) a Elsa (Jarmila Švehlová)

Autor: Arthur SchnitzlerPřeklad, rozhlasová úprava a režie: Vladimír TomešDramaturgie: Jaromír PtáčekZvukový mistr: Roman Špála

Natočeno v Československém rozhlase v roce 1992.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba