Art decový klenot. Prohlédněte si bývalé luxusní sídlo Carlose Alberta Cabrala a jeho rodiny v portugalském Portu

24. březen 2021

Tzv. Casa de Serralves je dnes součástí velkolepého uměleckého muzea Serralves v západní části Porta. Muzeum, jehož budovu postavil na konci 90. let minulého století Álvaro Siza Vieira, vzniklo na bývalých pozemcích sídla rodiny Cabral. Ta si na přelomu 20. a 30. let nechala vystavět honosnou vilu podle návrhu architektů Josého Marquese da Silvy a později Charlese Siclise.

Vila je vybudována v dynamickém stylu tehdejšího nastupujícího art deca nebo také tzv. Streamline Moderne, oblíbené verze moderní architektury třicátých let, vyjadřující svými horizontálními liniemi a oblými rohy motiv rychlosti.

Stavebník Carlos Albert Cabral, hrabě z Vizely, se pro styl svého domu inspiroval návštěvou Mezinárodní výstavy dekorativních umění v Paříži v roce 1925. Bylo to právě tam, kde se styl art deca výrazným způsobem popularizoval a později v šedesátých letech dostal po této výstavě dokonce svůj název. Výstava se totiž jmenovala Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes. Cabral byl doslova unešen z nového stylu, kombinujícího dekorativismus s moderními tvary a materiály.

Tzv. Casa de Serralves v portugalském Portu, architekti José Marques da Silva a Charles Siclis

Pod vlivem pařížské výstavy si tedy Cabral sestavil tým snů, ve kterém dal kromě zmíněných architektů volnou ruku i pařížskému mistru interiérového designu Émile-Jacquesovi Ruhlmannovi a zahradnímu architektovi Jacquesovi Gréberovi. Zatímco Ruhlmann se postaral o okázalé interiéry, ve kterých dominují mramorové obklady a dekorativní kovové prvky mříží nebo zábradlí, Gréber navrhl přilehlou impozantní zahradu.

Dnes je vila jednou z hlavních lákadel celého muzeálního komplexu Serralves, který nabízí návštěvníkům rozmanitý program a výběr uměleckých expozic, včetně sochařské zahrady. Interiéry domu Casa de Serralves jsou také přístupné veřejnosti. Bohužel se však nezachovaly ve své původní celistvosti a chybí volně stojící nábytek a další artefakty. I tak zde můžeme obdivovat originální interiérové prvky, včetně růžové mramorové koupelny obklopené zrcadly nebo některý Ruhlmannův vestavěný nábytek, který byl paradoxně navržen v tradičnějším neo-klasicizujícím stylu francouzského art deca a kontrastoval tak s dynamickými formami exteriéru stavby.  

autor: Adam Štěch
Spustit audio

Související