Arnošt Goldflam: Pavel, Pavel a Pavel. Melancholická rodinná komedie o tom, jak dospět v muže vedle pánovitého tatínka
Rozhlasová hra Arnošta Goldflama Pavel, Pavel a Pavel se hlásí k autorovu oblíbenému žánru melancholických komedií. Tři Pavlové jsou Pavel jediný – ve třech životních podobách: malý chlapec, vzpurný puberťák a dospělý muž. Pavlovými partnery a protihráči jsou zejména rodiče – autoritativní otec a milující maminka. Hra sama vypráví s jemným nadhledem i jímavostí o tom, v kterém okamžiku se mládenci proměňují v dospělé. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Režie Goldflamova rodinného dramatu se v brněnském studiu ujal Jan Antonín Pitínský. Důležitým úkolem bylo obsazení Pavlovy trojjediné postavy. Devítiletému Pavlovi propůjčil svůj hlas o rok mladší Adam Beránek. Kurážně vystupoval ve studiu na přistavenou bednu, aby dosáhl hlavou k mikrofonům svých rozhlasových rodičů (Miloslav Mejzlík a Ivana Valešová), a vnesl do snímku kouzlo dětské naivity a upřímnosti. Jeho roli přebral v postavě výrostka Pavla Marek Příkazký a dospělého Pavla si zahrál zkušený Jan Kolařík.
Realistický půdorys melancholické komedie, doplněný goldflamovskou obrazotvorností i posmutnělým humorem pitvorných hádek a sporů, umocnil Pitínský množstvím zvukových nápadů. Použití digitální záznamové techniky mu vložilo do rukou prostředek pro zdánlivě hravou, ale promyšlenou zvukovou improvizaci, z níž roste logika rozhlasového snímku, kde slovo a zvuk tvoří účinnou jednotu.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Filip Topol: Mně 13. Raná autobiografická próza frontmana Psích vojáků
-
Žiletky ve vlasech: Divoký poeta Filip Topol v Sedmém nebi Moniky Načevy
-
Josef Topol: Hodina lásky. Hra o ničivé síle času s Janem Třískou v hlavní roli
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka