Arnošt Goldflam: Osudy jednoho Figury

Pod názvem Osudy jednoho Figury se skrývá pět rozhlasových grotesek Arnošta Goldflama. Jsou soustředěny kolem muže s příjmením Figura, jenž je sympatickou postavou z rodu věčných smolařů. I přesto, že se mu ráno podařilo rozbít zrcadlo, což by pověrčivé lidi znepokojilo, on se stále snaží mít dobrou náladu a být veselý. Smůla přece není důvodem k tomu, aby se rozčílil, anebo snad začal nadávat.

Poslouchejte na Vltavě 7. července 2016 ve 20:00. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a četba. Zůstane tam až do středy 13. července 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Šťastná to povaha! V průběhu pěti epizod zastihneme Figuru v zaměstnání, a to přímo u pohovoru se šéfem, od něhož očekává povýšení, vidíme ho jako starostlivého rodiče, který má vyzvednout děti ze školy v přírodě a připraví jim žertovné překvapení, nebo jako finalistu televizní soutěže Hop-trop, ve které vyhraje značnou sumu, ale není tak jednoduché ji vskutku obdržet, a nakonec jako vypravěče dobrodružných příběhů na dobrou noc.

03469914.jpeg

Situace, ve kterých se Figura nachází, jsou očekávatelné, co je však činí zajímavými, je způsob, jakým spolu postavy vedou vtipné dialogy a jak se posléze chovají. Rozhlasové miniatury tudíž nestojí ani tak na ději, jako spíš na napjatém očekávání toho, co humorného se zase titulní postavě přihodí.


Osoby a obsazení: Figura (Luboš Veselý), Maruška (Mariana Chmelařová), Kovaříková (Dita Kaplanová), Šéf (František Derfler), Kolega (Miloslav Maršálek), Jenda (Iva Volánková), Marie (Eva Jurůjová), Vraždová (Marie Ludvíková), Zpěvák (Michal Bumbálek), Moderátor (Karel Hegner)

Autor textu: Arnošt GoldflamDramaturgie: Tomáš SedláčekRežie: Akram StaněkZvukový mistr: Josef Daněk

Natočeno v Českém rozhlase Brno v roce 2004.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba