Arnošt Goldflam: Budou vyvoláni jménem. Baladický příběh z terezínského ghetta

8. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Arnošt Goldflam

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Rudy Krása, hlavní hrdina Goldflamovy hry Budou vyvoláni jménem, je během druhé světové války s celou svou rodinou internován v terezínském ghettu. Vzpomínky na život před Terezínem postupně vymazává boj o přežití každého dne, nebo dokonce rezignace. Také však zůstávají drobné radosti, schopnost milovat a naděje. V režii J. A. Pitínského hlavní roli ztvárnil Luboš Veselý. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Osoby a obsazení: Rudy (Luboš Pazderka-Veselý), Eliška (Marta Bačíková), matka (Ivana Valešová), Květa (Klára Sedláčková-Oltová), otec (Josef Karlík), doktor Ullmann (František Derfler), hlas + zpěv (Ján Sedal). Dále hrají Miroslav Maršálek, Jaroslav Ludvík, Arnošt Goldflam a Petr Hromádka.
Dramaturgie: Tomáš Sedláček
Zvuk: Josef Daněk
Hudba: Petr Hromádka
Režie: Jan Antonín Pitínský
Natočeno: v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 1998

Pro vyznění inscenace má velký význam hudba Petra Hromádky. Ten kromě vlastních skladeb, například zhudebněné básně Vladimíra Holana, využil dobovou hudbu a také píseň Ilse Weberové skladatele Hanse Krásy s textem Arthura Rimbauda.

Arnošt Goldflam za hru získal v roce 1999 cenu na Festivalu Prix Bohemia.

autoři: Tomáš Sedláček , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.