Arménská filharmonie uvedla na Moravském podzimu díla Tigrana Mansurjana, Aveta Terterjana a Arama Chačaturjana
Závěrečný koncert 51. ročníku Moravského podzimu patřil vystoupení Arménské filharmonie. Orchestr pod taktovkou svého šéfdirigenta Eduarda Topčjana uvedl díla stěžejních arménských autorů.
Program
Tigran Mansurjan: Violový koncert
Avet Terterjan: Symfonie č. 3.
Aram Chačaturjan: Symfonie č. 2 e moll.
Účinkují: Luca Ranieri (viola) a Arménská filharmonie
Řídí: Eduard Topčjan
V brněnském Janáčkově divadle 17. října 2021 pořídil Český rozhlas záznam koncertu, na němž představila Arménská filharmonie velice působivý program sestavený festivalu na míru. Jednou z jeho dramaturgických linií totiž byla právě arménská hudba.
Úvod večera otevřel violový koncert „…and then I was in time again“ od současného skladatele Tigrana Mansurjana, sólový part přednesl italský violista Luca Ranieri. Autor se při komponování koncertu inspiroval filozofickým pozadím románu Hluk a vřava amerického spisovatele Williama Faulknera. Poté následovala Symfonie č. 3, kterou složil Avet Terterjan bezprostředně po úmrtí svého bratra a ve které mohlo brněnské publikum slyšet arménské lidové nástroje duduk a zurnu. Na závěr zazněla monumentální Symfonie č. 2 e moll od Arama Chačaturjana. Skladba je silnou výpovědí o válečném období a někdy bývá uváděna pod názvem Symfonie se zvonem.
Související
-
Rozpustilosti Jana Nováka. Pět světových premiér na Moravském podzimu
Uměl si hrát s hudbou i s latinou, ale s vlastním svědomím ne. Skladatel Jan Novák by se letos dožil sta let. Violoncellista Štěpán Filípek mu věnoval projekt Ludicra.
-
Oratorium de Passione Domini nostri Jesu Christi. Světová premiéra skladby neznámého českého autora
Neznámá a neprovedená skladba zazněla poprvé 13. září 2021 v rámci festivalu Klášterní hudební slavnosti v Šumperku. Poslechněte si záznam koncertu.
Nejposlouchanější
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
Paní Svět. Josef Somr, František Němec a Václav Postránecký v tragikomedii Karola Sidona
-
Léon Bloy: Chudá žena. Nezapomenutelnou a vznešenou dceru bídy čte Jan Kanyza
-
Nikolaj Vasiljevič Gogol: Ženitba. Komedie s Ivou Janžurovou, Danou Medřickou a Jiřím Sovákem
-
Walter Isaacson: Einstein – Jeho život a vesmír. Výběr z životopisu jednoho z nejvýznamnějších vědců
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.