Apoštolská mise svatého bigbítu pro severozápadní Čechy a Kafkin – Proměna. Dvě prózy Filipa Topola

8. červen 2025

Letošní nedožité šedesátiny legendárního hudebníka, Psího vojáka, básníka a spisovatele si ve vltavské Povídce připomeneme hned dvěma premiérami. Obě prózy volně propojuje Topolova vášeň pro hudbu, a to jak pro tu alternativní rockovou, tak pro klasickou. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Apoštolská mise svatého bigbítu pro severozápadní Čechy z Prahy alias Ze života mládeže & fin de siecle v ČSSR
Účinkuje: Kajetán Písařovic
Připravil: Dominik Mačas
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 7. 6. 2025
 
Kafkin – Proměna
Účinkuje: Kajetán Písařovic
Připravil: Dominik Mačas
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 8. 6. 2025

To, že je Filip Topol nejen geniální hudebník a básník, ale také autor pozoruhodných prozaických textů, věděl zpočátku jen úzký okruh čtenářů samizdatových edic, kde v 80. letech vycházely. Širší veřejnost ho jako prozaika začala poznávat od poloviny devadesátých let, kdy začaly v nakladatelství Maťa postupně vycházet jeho novely Mně 13 (1995), Karla Klenotníka cesta na Korsiku (1999) a soubor Tři novely (2004) obsahující dvě předchozí a jednu novou – Zápisky milencovy.

Další kniha, povídkový soubor Jako pes (2013), měla být slavnostně uvedena na Večeru Revolver revue 20. června. Bohužel se tak stalo už bez samotného autora, který den předtím nečekaně zemřel. O literární pozůstalost Filipa Topola v současnosti pečuje Knihovna Václava Havla. Obsažný výbor z jeho literární tvorby – Zubama po skle – vydala v roce 2024 Revolver revue. 

Filip Topol své texty rád předčítal. Někdy to byla součást návštěvy u něj doma, jindy tak činil na recitačních večírcích a při podobných příležitostech, před rokem 1989 neoficiálních. Byla to kromě jiného určitá publikační možnost, způsob, jak autor mohl pocítit bezprostřední odezvu, ověřit si, jak text ‚funguje‘.


Viktor Karlík v Poznámce k reportážním prózám Filipa Topola v knize Zubama po skle (Revolver revue, 2025)

Apoštolská mise svatého bigbítu pro severozápadní Čechy z Prahy alias Ze života mládeže & fin de siecle v ČSSR

Próza na pomezí deníkového záznamu a reportáže vypráví o cestě na neoficiální rockový festival v roce 1986 a byla napsána pro samizdatový časopis Vokno. Konkrétní údaje k místu a okolnostem konání akce i jména zúčastněných osob nejsou kvůli možným problémům se Státní bezpečností v textu zmíněna, pouze přezdívky nebo iniciály.

Díky jednomu z účastníků této „apoštolské mise“, malíři Viktoru Karlíkovi, ale dnes víme, že se jednalo o cestu na festival do Služetína na severním Plzeňsku na statek Dana Mráze a že mezi účastníky byli například básníci Petr Placák a Miroslav Jirec.

Kafkin – Proměna

Fantastická hudební orgie na břehu Berounky, zázračný příběh o znovuzrození z ducha Beethovenovy hudby. I když je jméno Filipa Topola spojeno zejména s alternativní rockovou hudbou a skupinou Psí vojáci, jeho láskou byla hudba 17.–19. století a díla takových skladatelů, jako byli například Georg Friedrich Händel, Joseph Haydn a Wolfgang Amadeus Mozart.

Po gymnáziu vystudoval hru na varhany na Konzervatoři pro pracující. Posmrtně byly vydány jeho varhanní improvizace v Dietrichsteinské hrobce v Mikulově. Rozsáhlá kolekce nahrávek Topolových oblíbených autorů je dnes uložena v Českém muzeu hudby.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat