Anupama Chandrasekhar: Chyba spojení

02165874.jpeg

On-line do pondělí 14. prosince 2015.

Poslouchejte na Vltavě 8. prosince 2015 ve 21:30. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pondělí 14. prosince 2015.


Call centra jsou fenoménem naší doby. V bohatých státech a jejich hlavních městech jich zpravidla tolik nenajdete, častější jsou v rozvojových zemích a na periferii ekonomicky prosperujícího světa. Nejlépe se jim totiž daří tam, kde jsou lidé vděční za jakoukoliv pracovní příležitost, takže se za deset hodin tvrdé práce spokojí s podprůměrným platem. Zemí zaslíbenou, disponující obzvlášť levnou pracovní silou, je Indie.

Do indického call centra ve svém rodném městě Chennai nás zavádí dramatička Anupama Chandrasekhar v hořké komedii Chyba spojení (Disconnect). Roshan, Vidya a Giri pracují jako telefonní operátoři společnosti BlitzTel, jejímž hlavním klientem je americká banka True Blue Capital. V desetihodinových směnách vymáhají dluhy z Američanů, kteří překročili kredit na úvěrových kartách a ztratili kontrolu nad svými účty. Je to opravdu tvrdá práce, která navíc vede k dost schizofrenní existenci: operátoři BlitzTel si volí americky znějící přezdívky Ross, Vicky a Gary a před klienty předstírají nejen americký přízvuk, ale především to, že volají ze Spojených států. S indickými studenty z třetího světa by občané USA těžko byli ochotní řešit svou finanční situaci.

V kanceláři "open space" bez oken, s věčně rozbitým automatem na kávu, během směn, které se kvůli k časovému posunu slouží v noci, probírají dvacetiletí Indové s bohatými Američany jejich splátkový kalendář a přiměřenost nákupu zboží luxusních značek. Absurdnější obraz globalizovaného světa si lze stěží představit. Vedle perfektní angličtiny a velké výřečnosti je předpokladem práce pro BlitzTel značná psychická otrlost a schopnost udržet si odstup od problémů klientů. Zápletkou Chyby spojení se stane nečekaná citová vazba, kterou si jeden z indických operátorů vytvoří ke "své" zadlužené Američance.

Anupama Chandrasekhar je indická dramatička, která debutovala v roce 2007 v londýnském Royal Court Theatre hrou Free Outgoing. Po úspěchu, který hra zaznamenala, napsala v roce 2009 pro stejnou scénu komedii Disconnect, do češtiny přeloženou Janem Tošovským jako Chyba spojení.

Osoby a obsazení: Avinash (Igor Bareš), Jyothi (Pavla Beretová), Ross (Václav Neužil), Vidya (Klára Sedláčková-Oltová), Giri (Jan Meduna), hlas v úvodu (Dana Batulková), hlas v telefonu (Dana Černá) a hlas v telefonu (Libor Vacek).

Autor: Anupama Chandrasekhar Překlad: Jan Tošovský Rozhlasová úprava: Renata Venclová Dramaturgie: Renata Venclová Režie: Aleš Vrzák

Natočeno v roce 2014.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby