Antonio Manetti: Jak se řezbář Tlusťoch převtělil

Italská novela, základní žánr literatury renesanční Itálie, se vyvíjela od sbírky Il Novellino přes Boccacciův Dekameron až k Straparolovi a Bandellovi. K nejlepším dílům tohoto žánru patří novela Jak se řezbář Tlusťoch převtělil z pera Florenťana Antonia Manettiho (1423-1497), jež měla v době svého vydání velký úspěch.Od 23. 9. k poslechu zde.

Je to próza na způsob Boccacciovy novely o Calandrinovi. V novele se líčí, kterak rozverní florentští umělci z popudu architekta Filippa Brunelleschiho a malíře Donatella namluví tlustému řezbáři Manettovi, že ve skutečnosti není postava, jíž se přezdívá Tlusťoch, nýbrž jakýsi Matteo.

Námět navazuje na motiv záměny osob, velmi častý v klasické tradici; jde o jakési stupňování motivu inteligence, neboť prostoduší a nejapní jsou stále neúprosně pronásledováni a zesměšňováni. Celá parta se náramně baví na účet nebohého muže, avšak Tlusťoch se po mnoha útrapách nakonec vrátí do své původní podoby, odejde do Uher a zbohatne.

Třídílnou četbu na pokračování z novely italského spisovatele z překladu Adolfa Felixe připravil Miroslav Stuchl.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.