Antonín Přidal: Zpovědi a odposlechy

17. listopad 2015

Listování bilanční sbírkou vydanou na podzim roku 2015 v autorské interpretaci.

Poslouchejte na Vltavě 17. listopadu 2015 v 16:00.


„Své nové básně jsem dlouho nepublikoval, jen občas v časopisech a v rozhlase. Ale vnášely řád nebo aspoň trasu do mé citové paměti. Byly jako stopy, které jdou se mnou, stopy po někom, kdo se pořád lehce mění. Poezie je jazyk, do kterého se dá přejít, když vás ostatní řeči nechají na holičkách,“ říká prostějovský rodák, čerstvý osmdesátník, redaktor brněnského rozhlasu vyhozený po srpnu 1968, za normalizace překladatel pod cizími jmény, polistopadový pedagog JAMU a publicista Antonín Přidal, celoživotní spisovatel a básník. Jeho právě vydaná sbírka Zpovědi a odposlechy, z níž jsme sestavili sváteční vltavský Souzvuk, promlouvá hlasem hluboké vnitřní meditace. Autor je v ní přísný k sobě i k jiným, nic si neodpouští. Je to neúprosná poezie rozkoše i bolesti z myšlení, ale taky plná zvědavosti a údivu, překvapení.

03512222.jpeg

Sedíme společně v legendární brněnské sedmičce, on u rozhlasového mikrofonu, já za režijním stolkem, sekundují nám mistr zvuku Lukáš Dolejší a hudební redaktor Antonín Schindler. Za okny rozhlasové budovy je sychravé podzimní odpoledne. Mezi námi vládne smířlivé bezčasí, radost ze sdělovaného, obrozující pocit, že vyřčená pravda přináší vnitřní sílu. Věříme, že zarezonuje i ve vás.


Autor: Antonín Přidal Hudbu Philipa Glasse a Arvo Pärta vybral: Antonín SchindlerRežie: Michal Bureš

Natočeno v Brně.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Michal Bureš
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.