Antonín Přidal: Sáňky se zvonci (1/2)

Hra složená z korespondence několika generací českých šlechtičen 16. století. Poetický mnohohlas o věčném ženském údělu naplněném čekáním, nadějí, zklamáním a touhou. On-line k poslechu do pátku 16. prosince 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Svou půvabnou a dodnes uváděnou hru Sáňky se zvonci sestavil Antonín Přidal z dopisů, které si mezi sebou psaly české šlechtičny v 16. století. Důmyslným způsobem tak vypráví osudy několika hradních paní, které ve vzájemné korespondenci nacházejí útěchu a posilu v nejrůznějších životních těžkostech. Vždyť údělem mnoha urozených dam z nižší šlechty bylo osamělé čekání na návrat hradního pána z vojenských tažení nebo od královského dvora.


Osoby a obsazení: Kateřina (Věra Galatíková), Johanka-dítě (Klára Tichá), Johanka-dívka (Iveta Dušková), Johanka-žena (Zdenka Hadrbolcová), Johanka-bába (Věra Kubánková), Alžbětka-dítě (Barbora Drofová), Alžbětka-dívka (Martina Hudečková), Alžbětka-žena (Taťjana Medvecká), Alžbětka-bába (Jana Dítětová), Juditka-dítě (Kateřina Blažková), Juditka-dívka (Věra Slunéčková), Juditka-žena (Jorga Kotrbová), Juditka-bába (Marie Marešová), Sibylka-dcera Johanky (Klára Tichá), Sibylka-dcera Johanky (Iveta Dušková), Markytka-dcera Juditky (Věra Slunéčková), Johančina vnučka (Klára Tichá), Juditčina vnučka (Kateřina Blažková) a Hlasatel (Vladimír Fišer)

Autor: Antonín Přidal Dramaturgie: Svatava RůžičkováHudba: Jaroslav KrčekRežie: Josef Henke

Natočeno v roce 1990.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura