Anton Pavlovič Čechov: Strýček Váňa

Václav Voska
Václav Voska

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Jedna z pětice nejznámějších Čechovových tragikomedií, která vypráví o lásce, nadějích, iluzích, útěcích, návratech a dvou výstřelech, které minou. Adaptaci klasické tragikomedie poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Děj hry se odehrává na ruském venkově, v prostředí ruské statkářské šlechty. Hlavním tématem je hledání smyslu života a konflikt mezi ideály a skutečným, každodenním životem. Postavy Čechovova dramatu jsou zklamané promarněnými životy a nevyužitými šancemi. Autor jako by nastavoval zrcadlo, v němž se odráží dávno vyprchané touhy, a zároveň ukazuje, do jaké míry je život determinován okolním prostředím.

Po knižním vydání Čechovových her uvedlo Strýčka Váňu několik venkovských divadel. Sám Čechov žádnou z těchto inscenací neviděl. Jedno představení však zhlédl jeho přítel, spisovatel Maxim Gorkij, který Čechovovi napsal, že stejně jako v Rackovi, i v této hře se „realismus zdvíhá do oduševnělého a hluboce promyšleného symbolu. Naslouchaje vaší hře, přemýšlel jsem o životě, přinesenému za oběť idolu, o vpádu krásy do nuzáckého života lidí i o mnohém jiném základním a důležitém“.

Inscenaci vysíláme při příležitosti sto sedmdesátého výročí narození Vladimira Ivanoviče Němiroviče-Dančenka - režiséra, divadelního ředitele, spisovatele a spolutvůrce úspěchu Čechovových her.

Osoby a obsazení: Alexander Vladimirovič Serebrjakov, profesor na odpočinku (Vladimír Šmeral), Jelena Andrejevna, jeho žena (Jaroslava Adamová), Soňa, jeho dcera z prvního manželství (Marie Tomášová), Marie Vasiljevna Vojnická, matka profesorovy první ženy (Julie Charvátová), Ivan Petrovič Vojnický, její syn (Václav Voska), Michail Lvovič Astrov, lékař (Jiří Holý), Ilja Iljič Tělegin, zchudlý statkář (Antonín Zíb), Marina, stará chůva (Světla Amortová), čeledín (Artuš Kalous) a hlas hlídače (Artur Šviha)

Autor: Anton Pavlovič Čechov
Překlad: Ladislav Fikar
Rozhlasová úprava a režie: Josef Červinka
Dramaturgie: Karel Gissübel
Hudba: Petr Růžička

Natočeno v roce 1965.