Anton Pavlovič Čechov: Souboj s kvartálem

2. září 2015

Povídka ruského klasika.

Poslouchejte na Vltavě 2. září 2015 v 9:30. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do úterý 8. září 2015.


Čechovův současník Maxim Gorkij napsal: „Když čteš povídky Antona Čechova, je ti jako jako ve smutný den pozdního podzimu, kdy je vzduch tak průzračný a tak ostře se v něm rýsují holé stromy, těsné domy, šediví lidé. Všechno je takové divné, opuštěné, nehybné a bezmocné ... Autorův rozum osvětluje jako podzimní slunce s krutým jasem rozbité cesty, křivé ulice, těsné a špinavé domy, ve kterých se zalykají nudou a leností malincí, ubozí lidé a naplňují tyto své domy nesmyslným, ospalým shonem.“

Povídka Souboj s kvartálem však tomuto zaběhanému klišé o melancholickém Čechovovi neodpovídá. Čechov pracuje mistrovsky s jediným přístupem, kterým je možno realitu Ruska paralyzovaného opilstvím a netečností přijmout. Je to samozřejmě humor. Ten, spolu s geniálním pozorovacím a charakterizačním talentem, je nerozlučnou součástí Čechovových dramat i povídek.


Čte: Igor Bareš

Autor: Anton Pavlovič Čechov Překlad: Libor Dvořák Připravila: Jiřina TejkalováRežie: Vlado Rusko

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.